fbpx

W brzuchu wieloryba odkryli skarb wart 1,5 mln euro

Rybacy z jemeńskiej wioski zauważyli wodach przybrzeżnych martwego wieloryba. Żeby wydobyć go na ląd potrzebne było 100 osób. Za wysiłek spotkała ich jednak niespotykana nagroda.

Rybacy z Zatoki Adeńskiej zauważyli ciało martwego wieloryba unoszące się nad wodą. Postanowili zabrać ciało walenia na brzeg. Do całej operacji potrzebne było aż 100 osób.

Wydobytego wieloryba postanowiono zbadać. Po otwarciu jego wnętrzności zwierzęcia rybacy ujrzeli skarb, którego w ogóle się nie spodziewali.

Okazało się, że we wnętrzu wieloryba znajdowała się ambra szara –  drogocenna substancja nazywana „pływającym złotem”. Wartość znalezionej substancji to ponad 1,5 miliona euro!

Ambra szara to wydzielina żółciowa z przewodu pokarmowego wieloryba, powstająca prawdopodobnie w wyniku niestrawności, która ma chronić błony śluzowe jelit. Pozostawiona do wyschnięcia stosowana jest potem w przemyśle perfumeryjnym – jest bardzo rzadka co stanowi o jej gigantycznej wartości.

Obecnie stosuje się wersję syntetyczną tej substancji. Jednak naturalna jest tysiące razy droższa. Zakaz odłowu wielorybów czyni z takiego znaleziska sensację. Ambra szybko znalazła nabywców. Rybacy nie długo cieszyli się swoim majątkiem. Znalezisko zgodnie z prawem Jemenu przejęły władze.

Źródło: portal-polski.pl

Dodaj komentarz