fbpx

Olga Malinkiewicz, jako pierwsza Polka w historii, otrzymała prestiżową nagrodę European Inventor Award.

Polka ostała wyróżniona na Malcie za technologię druku ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach.

Dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO firmy Saule Technologies, zdobyła nagrodę wraz z zespołem w kategorii “małe i średnie przedsiębiorstwa” (SMEs). Prześcignęła konkurencję z Finlandii i Francji dzięki technologii energii słonecznej wykorzystującej perowskitowe ogniwa słoneczne, które są ekonomiczne i ekologiczne – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Olga Malinkiewicz wynalazła metodę produkcji drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a Saule Technologies jest pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich wytwarzanie.

European Inventor Award to nagroda przyznawana corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Laureatami są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki wspierają rozwój technologii i znacznie poprawiają jakość życia.

Tegoroczna ceremonia odbyła się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym (Mediterranean Conference Centre) w Valletcie na Malcie.

Perowskity to grupa minerałów o sześciennej strukturze krystalicznej, nazwane od tytanianu wapnia CaTiO3, który z kolei został nazwany na cześć rosyjskiego geologa Lwa Pierowskiego. Ogniwa perowskitowe, uznawane za przyszłość fotowoltaiki, są lżejsze, bardziej wydajne i tańsze od obecnie stosowanych ogniw krzemowych.

 

Dodaj komentarz