fbpx

Czy sowy śpią na leżąco?

Sowy od zarania dziejów uznawane są za symbol mądrości. Majestatyczne, często postrzegane jako urocze ptaki, są przede wszystkim świetnymi myśliwymi. Niezależnie od gatunku działają bezszelestnie niczym ninja oraz… sypiają w dość nietypowych pozycjach.

Dziennikarz zajmujący się tworzeniem infografik – Mark Rees opublikował w mediach społecznościowych serię zdjęć przedstawiających przyłapane na drzemce sowy. Fotografie, które pokazują śpiące niczym „student po dobrej imprezie” ptaki, błyskawicznie rozniosły się po sieci, wywołując dyskusję wśród internautów.

  • Właśnie odkryłem, że sowy śpią twarzą do ziemi, tak jak TA na zdjęciu, ponieważ ich głowy są zbyt ciężkie. Poza tym nie sądzę, żebym wcześniej widział nogi sowy… – wyjaśniał w opisie Rees.

Okazuje się, że nietypowa pozycja ptaków, nie jest objawem choroby, czy fanaberii zwierzęcia. Takie zachowania są charakterystyczne dla młodych osobników niektórych gatunków. Małe sowy kładą się podczas drzemek, ponieważ nie są w stanie utrzymać ciężaru własnej główki. Taka pozycja jest dla nich bezpieczniejsza, ale to nie znaczy, że komfortowa. Sowy ucinają sobie w takim ułożeniu jedynie krótkie drzemki, zazwyczaj na gałęziach drzew. Przed upadkiem zabezpieczają się pazurami. Gdy sowy dorastają, zanika u nich nawyk sypialna na leżąco, ponieważ są w stanie samodzielnie utrzymać równowagę i przyjąć charakterystyczną dla reszty ptasiej rodziny pozycję.

Te tajemnicze zwierzęta mają wiele ciekawych zwyczajów. Nic w tym dziwnego, ponieważ na świecie występuje około 220 gatunków tych ptaków. Tylko w naszym kraju żyje ich aż 13 rodzajów.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: healthyfoodhouse.com

 

Dodaj komentarz