fbpx

Jak pomagać młodym, dzikim zwierzętom?

Kampania edukacyjna “ZOOstaw, NIE porywaj” powstała, aby pokazać ludziom, jak właściwie postępować w sytuacji, gdy natrafią na młode dzikie zwierzę. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, kiedy i jak można udzielać pomocy pisklętom i młodym ssakom, jednocześnie unikając niepotrzebnej ingerencji w ich życie.

Warszawa to miasto bogate w zieleń, z licznymi parkami w centrum oraz lasami na obrzeżach. Dzika fauna jest tam obfita, ale niestety, czasami ludzie bezpodstawnie zabierają młode zwierzęta. Często kierują się dobrymi intencjami, ale nieświadomie przeszkadzają w rozwoju młodych ptaków i ssaków. Aby uświadomić mieszkańców, zainicjowano kampanię “ZOOstaw, NIE porywaj!”, wspieraną przez warszawskie zoo, straż miejską i Lasy Miejskie.

Kampania ma na celu pokazać, że dobre intencje mogą prowadzić do niepotrzebnych interwencji. Przyroda zazwyczaj radzi sobie bez naszej pomocy, a ośrodki rehabilitacji nie są w stanie nauczyć zwierząt tego, czego potrzebują, tak dobrze jak ich rodzice. Dr Agnieszka Czujkowska, dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych “Ptasi Azyl”, podkreśla, że celem kampanii jest dotarcie do jak największej liczby osób, jednocześnie nie zniechęcając ich do pomocy.

Błażej Dałek, zastępca dyrektora ds. technicznych w warszawskich lasach miejskich, mówi o Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich, gdzie leczone są chore i osierocone zwierzęta, głównie ssaki. Rocznie trafia tam około 1400 zwierząt. Wiosną, kiedy ludzie częściej spacerują, a młode zwierzęta przychodzą na świat, dochodzi do ich niepotrzebnego zabierania z naturalnego środowiska.

Kampania “ZOOstaw, NIE porywaj!” instruuje, jak postępować, gdy znajdziemy młode zwierzę. Akcja trwa od 25 kwietnia do końca czerwca 2023 r., czyli w okresie intensywnego rozrodu. To właśnie wtedy Ekopatrol otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących młodych zwierząt, które często nie potrzebują pomocy.

Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej, zauważa, że wiele interwencji wynikających z dobrej woli mieszkańców Warszawy przynosi więcej szkody niż pożytku. W przypadku znalezienia młodego zwierzaka, można zadzwonić pod numer straży miejskiej, gdzie uzyska się informacje, jak postępować. W 2022 r. Ekopatrol warszawskiej Straży Miejskiej przeprowadził około 10 tys. interwencji dotyczących zwierząt.

Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych “Ptasi Azyl” istnieje od 25 lat i każdego roku przyjmuje coraz więcej skrzydlatych pacjentów. Dyrektor stołecznego zoo, dr Andrzej Kruszewicz, ma nadzieję, że kampania “ZOOstaw, NIE porywaj!” uświadomi ludziom, jak postępować poprawnie w sytuacji, gdy spotkają młode zwierzę uczące się życia. Dzięki temu do “Ptasiego Azylu” trafią tylko te ptaki, które naprawdę potrzebują profesjonalnej pomocy.

W ramach kampanii przewidziano także różnorodne działania edukacyjne, takie jak: lekcje w szkołach, warsztaty oraz spotkania z organizatorami kampanii – przedstawicielami Warszawskiego ZOO, Ptasiego Azylu, Lasów Miejskich – Warszawa oraz warszawskiej Straży Miejskiej.

Dodaj komentarz