fbpx

Przełom w leczeniu raka mózgu. Powstał żel który niszczy 100 proc. komórek nowotworowych

Badacze z Uniwersytetu Johns Hopkins ogłosili stworzenie nowatorskiej metody leczenia, która wykazuje zdumiewającą efektywność w zwalczaniu często śmiertelnych nowotworów mózgu. W trakcie doświadczeń na gryzonach, ich eksperymentalny preparat w postaci żelu eliminował 100% komórek rakowych.

Glejak wielopostaciowy to najbardziej powszechna forma raka mózgu, stanowiąc około 50% wszystkich pierwotnych guzów, a zarazem jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Zgodnie z danymi amerykańskiego National Brain Tumor Society, wskaźnik pięcioletniego przeżycia pacjentów z diagnozą glejaka wynosi zaledwie 6,8%, a średni czas przeżycia to jedynie osiem miesięcy. W rezultacie choroba ta powoduje śmierć około 240 tys. osób na świecie każdego roku.

Żel podawany do mózgu niszczy 100% komórek nowotworowych

Głównymi przyczynami wysokiej śmiertelności są agresywny przebieg choroby oraz zdolność komórek rakowych do naśladowania zdrowych tkanek, co utrudnia lub nawet uniemożliwia leczenie. Wprawdzie pod koniec zeszłego roku, zespół z Cold Spring Harbor Laboratory w Nowym Jorku ogłosił, że jako pierwsi odkryli “słabe miejsce glejaka”, co może umożliwić skuteczną terapię w 70% przypadków, ale dla naukowców z Uniwersytetu Johns Hopkins to było niewystarczające. Dlatego opracowali własną metodę, innowacyjną terapię w postaci żelu zawierającego dwa leki przeciwnowotworowe, podawanego bezpośrednio do mózgu podczas operacji.

W badaniu przeprowadzonym na gryzonach wykazano, że żel stosowany wraz z operacją chirurgiczną usuwa 100% guzów glejaka wielopostaciowego! Co więcej, 100% myszy poddanych takiej terapii przeżyło, a żel zdawał się również przygotowywać ich system immunologiczny oraz makrofagi do walki z ewentualnym powrotem glejaka w przyszłości.

Jak tłumaczy inżynier i chemik biomolekularny Honggang Cui, jeden z autorów badania opublikowanego w magazynie PNAS, substancja wykorzystana w ich metodzie to zatwierdzony lek przeciwnowotworowy o nazwie Paklitaksel, który został przez nich przekształcony tak, że po podaniu do mózgu zamienia się w hydrożel.

Dodatkowo, wzbogacili go o przeciwciało atakujące białko o nazwie CD47. Białko to występuje zazwyczaj na powierzchni wielu komórek, jednak niektóre nowotwory wykorzystują je do ochrony przed komórkami układu odpornościowego. W skrócie, przeciwciało neutralizuje ochronę glejaka, a lek, który podany w tradycyjny sposób nie miałby szans w walce z tą chorobą, jest w stanie skutecznie usunąć 100% komórek nowotworowych pozostających po chirurgicznym usunięciu zmiany.

Naukowcy zaznaczają, że badania znajdują się jeszcze we wczesnej fazie i konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy wyniki uzyskane na niewielkim mózgu myszy można zastosować u ludzi, ale są one niezwykle obiecujące. Zespół nie zamierza marnować czasu, dlatego w planach są dalsze testy, które pozwolą zdobyć więcej informacji na temat efektywności i bezpieczeństwa terapii w przypadku większych mózgów.

Źródło: gizmodo.com

 

Dodaj komentarz