fbpx

Odkryto „słoneczne paliwo termiczne”. Może magazynować energię słoneczną nawet przez 18 lat

Zespół naukowców z Politechniki Chalmers w Szwecji opracował „słoneczne paliwo termiczne” – jest to specjalny rodzaj paliwa, który jest w stanie magazynować energię świetlną nawet przez 18 lat.

MOST (Molecular Solar Thermal Energy Storage System) to urządzenie, które pozwala magazynować energię słoneczną. System działa w sposób okrężny, specjalne paliwo przepływa przez przezroczyste rurki.

– Ciecz umożliwia przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej i późniejsze jej wykorzystanie bez dostępu do światła słonecznego. To działa jak akumulator. Zamiast elektryczności, do wnętrza wpuszcza się światło słoneczne i wydobywa się z niego ciepło, wyzwalane na żądanie – wyjaśnił Jeffrey Grossman, inżynier pracujący z tym materiałem w MIT.

1 kg cieczy wystarczy do wytworzenia 250 Wh

Jak zauważają autorzy projektu, rozwiązanie może być wykorzystywane w przyszłości w krytycznych sytuacjach, kiedy wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na energię. Ich zdaniem do wytworzenia 250 Wh energii potrzeba ok. 1 kg cieczy.

Są również zdania, że ciecz może się sprawdzić w zasilaniu wielu urządzeń gospodarstwa domowego, ale również w przemyśle. Nowatorski preparat mógłby zasilać podgrzewacze wody w budynku, czy domowy sprzet AGD.

Prace nad nową technologią trwają już od kilku lat. Za projekt odpowiada zespół pod kierunkiem Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers. Badania współfinansuje Unia Europejska, która przekazała im 4,3 mln euro.

Dodaj komentarz