fbpx

Ruszył „Darmowy listopad”, jakie warszawskie zabytki można zwiedzić?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz siódmy zainicjowało przedsięwzięcie „Darmowy listopad”. Dzięki temu każdy może skorzystać z bezpłatnych atrakcji w Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum w Wilanowie oraz Krakowskim Zamku Królewskim na Wawelu.

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, listopadowej akcji towarzyszyć będzie hasło przewodnie „Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości”.

Zamek Królewski w Warszawie

Na chętnych czekają w Zamku m.in. weekendowe spotkania poświęcone odzyskanym dziełom z naszej kolekcji oraz historii powojennej odbudowy gmachu. Z okazji wyjątkowej rocznicy pracownicy muzeum zachęcają nie tylko do zwiedzania ekspozycji stałej, ale także monumentalnej wystawy „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Niezwykle obszernej ekspozycji, syntetyzującej dzieje zmagań o suwerenność kraju w latach 1914-89, towarzyszyć będą lekcje muzealne, spacery tematyczne, wykłady, oprowadzanie kuratorskie oraz pokazy filmów.

W ramach akcji „Kultura dostępna” możemy bezpłatnie oglądać: apartamenty Wielki i Królewski, Galerię Lanckorońskich (m.in. obrazy Rembrandta – Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu), Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawę multimedialną Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, apartament księcia Józefa Poniatowskiego oraz kolekcję kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą (bezpłatne wejściówki dostępne na miejscu w Sieni), a także Arkady Kubickiego.

Po bezpłatne wejściówki trzeba się udać do kasy Zamku Królewskiego (wejście Bramą Zegarową). Obowiązuje limit wejść na konkretną godzinę

Godziny otwarcia: wt. – sob.: 10:00–18:00 (pt. do 20:00); niedz.: 11:00–18:00 – ostatnie wejście: 17:00 (pt. 19:00)

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

W Łazienkach Królewskich od 3 do 30 listopada zwiedzać można będzie bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów (wtorek-niedziela, godz. 10:00-18:00), Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby (wtorek-niedziela, godz. 10:00-16:00) oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek-niedziela, godz. 10:00-16:00), gdzie – oprócz ekspozycji stałych, takich jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne – zobaczymy wystawę czasową „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945”.

Darmowe wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w muzealnych kasach. Na ich podstawie można dodatkowo skorzystać z 20 proc. rabatu w kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” (wejście od Al. Ujazdowskich, przy Ogrodzie Botanicznym UW).

Głównym wydarzeniem „Darmowego listopada” w Łazienkach Królewskich będzie wystawa czasowa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, poświęcona historii polskich orderów i odznaczeń, którą oglądać można będzie od 9 listopada 2018 r. w godz. 10:00-18:00 w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Znajdujący się najbliżej Ursynowa pałac wilanowski przygotował weekendowe atrakcje edukacyjne. 10 i 11 listopada co godzinę od 10:00 do 15:00 (w niedzielę bez godz. 14:00) odbędą się spacery po pałacu dla dorosłych pt. Dziedzictwo odzyskane. Z kolei w ten sam weekend o godz. 11:00 i 13:00 muzum zaprasza na spacery po parku. W dniu Święta Niepodległości o 12:00 i 14:00 rozpoczynają się spacery rodzinne z dziećmi od 12. roku życia, podczas których wysłuchamy opowieści o wiktorii chocimskiej, która utorowała hetmanowi koronnemu Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej.

Będzie też coś dla dzieci nieco młodszych – od 8. roku życia. 10 listopada o 10:30 zaczną się warsztaty rodzinne „Opowieści zza biurka” poświęcone niezwykłej historii rokokowego biurka z 1745 roku, znajdującego się muzeum. Dzień później, również o 10:30 odbędą się podobne warsztaty dla dorosłych. Uczestnicy poznają wówczas dawne techniki introligatorskie i samodzielnie wykonają oryginalne notatniki.

Informacje i rezerwacja: tel.: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16), e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Dotychczasowe edycje „darmowego listopada w rezydencjach królewskich” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Skorzystało z nich już ponad 700 tys. osób. Zeszłoroczna edycja akcji przyciągnęła 176,2 tys. zwiedzających. W tym roku organizatorzy spodziewają się frekwencyjnego rekordu, ze względu na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Warto więc zarezerwować wejściówki z odpowiednim wyprzedzeniem.

Źródło: haloursynow.pl

Dodaj komentarz