fbpx

Smugi zieleni, bieli i fioletu. Niebo nad Laponią rozświetliła zorza

W niedzielę mieszkańcy miejscowości Utsjoki na północy Finlandii mieli okazję podziwiać przepiękny spektakl na niebie. Niebo pokolorowały rozbłyski zorzy polarnej.

Smugi białego światła wplatające się w zieloną poświatę, ozdobioną odcieniami fioletu. Takie widoki pojawiły się na lapońskim niebie w niedzielę tuż przed godziną 22. Kolory zaczęły prześwitywać przez warstwę zachmurzenia nad miejscowością Utsjoki, na północ od koła podbiegunowego.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca. Cząstki mkną przez Układ Słoneczny i docierają do naszej planety. Na wysokości około 100 kilometrów, w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zasięg występowania zorzy polarnej zależy od siły rozbłysku na Słońcu. Im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej – dalej na południe.

Zderzenia mogą wstrząsnąć magnetosferą wokół północnych i południowych biegunów Ziemi, uwalniając kolorowe strumienie w niebo.

Dodaj komentarz