fbpx

Z Portugalii do Singapuru przez Polskę. Nowa najdłuższa trasa kolejowa

Dzięki nowootwartej linii kolejowej w Laosie możliwe jest dojechanie pociągiem z Portugalii aż do Singapuru. Jest to najdłuższa trasa kolejowa na świecie, która liczy 18,7 tys. km i prowadzi również przez Polskę.

Jak przekazał redaktor naczelny portalu Seat61.co, Mark Smith, otwarcie liczącego 417 km odcinka kolejowego w Laosie będzie nie tylko bodźcem do rozwoju tego kraju, ale ma również swój wymiar globalny — połączyło Portugalię z Singapurem.

Po przyłączeniu nowej linii najdłuższa trasa kolejowa na świecie liczy 18 tys. 700 km i wiedzie przez 13 krajów: Portugalię, Hiszpanię, Francję Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję (w Europie), Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Malezję i Singapur (w Azji). Wcześniej najdłuższa podróż kolejowa kończyła się w Wietnamie — ok. 2 tys. km wcześniej.

Użytkownicy Reddita szacują, że podróż turystyczna pociągami z Lizbony do Singapuru w najszybszym wariancie, przy wcześniejszym uzyskaniu wszystkich wiz, potrwałaby trzy tygodnie. Jeśli chcielibyśmy po drodze wysiadać i zatrzymywać się na jeden dzień zwiedzania pomiędzy każdą przesiadką, wówczas cała wycieczka wydłużyłaby się o osiem dni.

Koszt wycieczki na trasie Villa Real de Santo Antonio-Singapur w jedną stronę w najtańszym wariancie wyniósłby ok. 1,2 tys. euro, czyli 5,5 tys. zł. Warto dodać, że kwota ta nie zawiera noclegów pomiędzy przesiadkami oraz wyżywienia. Dla porównania za lot w dwie strony z Lizbony do Singapuru zapłacimy ok. 3,5 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że lot z Lizbony do Singapuru przez Dubaj generuje aż 3,8 t CO2 na osobę, podczas gdy podróż kolejowa pomiędzy tymi lokalizacjami to tylko 0,1 t CO2.

 

Dodaj komentarz