fbpx

Stan Oregon umożliwił legalne korzystanie z psylocybiny — substancji występującej naturalnie w grzybach

Stan Oregon umożliwił legalne korzystanie z psylocybiny — naturalnej substancji psychoaktywnej, która występuje w licznych gatunkach grzybów. Do jej przyjęcia nie potrzeba tam recepty ani skierowania medycznego.

Psylocybina została zalegalizowana w Oregonie ponad dwa lata temu. Jednak do tej pory jej legalne spożywanie na terenie stanu było niemożliwe. Zgodnie z przepisami, dozwolone spożycie tej substancji jest możliwe wyłącznie w zatwierdzonych ośrodkach dystrybucji, w obecności wykwalifikowanego, licencjonowanego eksperta. Możliwość wnioskowania o przyznanie odpowiednich uprawnień ruszyła dopiero 2 stycznia 2023 roku.

Legalne przyjmowanie psylocybiny

Zasady określające legalne korzystanie z grzybów zawierających psylocybinę, zwanymi też przez niektórych „magicznymi grzybami”, zostały dokładnie opisane na stronie internetowej stanu Oregon. Jak wynika z zawartych tam informacji, substancję może przyjąć każdy, kto ukończył 21. rok życia. Posiadanie recepty czy orzeczenia lekarskiego nie jest wymagane. Przyjęcie substancji jest jednak możliwe jedynie w zatwierdzonych ośrodkach. Podmioty te muszą z kolei posiadać odpowiednie procedury na wypadek niepożądanego działania środka psychoaktywnego.

Ponadto, przed przyjęciem psylocybiny, każdy klient ośrodka będzie musiał odbyć sesję przygotowawczą z zatrudnionym tam licencjonowanym ekspertem. Jak dodaje CNN, korzystający z substancji musi również wskazać osobę, która odwiezie go do domu po zakończeniu sesji, na której spożyje halucynogenne grzyby.

Kolejny stan legalizuje psylocybinę

Drugim obszarem w USA, gdzie zdecydowano się zalegalizować psylocybinę, jest stan Kolorado. Stało się tak po przeprowadzonym w listopadzie ubiegłego roku referendum. Korzystanie z tej substancji będzie tam możliwe od 2024 roku. Podobnie jak w przypadku Oregonu, grzyby halucynogenne spożywać będzie można jedynie w wyznaczonych do tego ośrodkach, pod odpowiednim nadzorem.

Właściwości psylocybiny

Choć szczegółowe badania na temat właściwości psylocybiny wciąż trwają, naukowcy już teraz wskazują na jej potencjalne zastosowanie w leczeniu chorób psychicznych — w tym depresji, zespołu stresu pourazowego czy zaburzeń lękowych. W 2018 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała psylocybinie status przełomowej terapii w leczeniu depresji, co pozwoliło na uruchomienie testów klinicznych, analizujących wpływ tej substancji na przebieg choroby.

 

Źródło: The New York Times, CNN, Time, oregon.gov

Dodaj komentarz