fbpx

Obud藕 w sobie dziecko :)

1

Jak na nowo odnale藕膰 w sobie dzieci臋c膮 weso艂o艣膰, spontaniczno艣膰, pomys艂owo艣膰? Psycholog Magda Nowak twierdzi, 偶e w ka偶dym z nas jest „wewn臋trzne dziecko”. Ale nie nale偶y tego rozumie膰 dos艂ownie. To nie jest dziewczynka z warkoczykami. Ono jest tym wszystkim w nas, co wi膮偶e si臋 z naturalnym wyra偶aniem swoich uczu膰 i potrzeb.

Jest 藕r贸d艂em naszej intuicji, naturalnej ekspresji. I nasz膮 zdolno艣ci膮 do bycia tu i teraz, a nie do ogl膮dania si臋 na to, co by艂o albo b臋dzie.

Temperowanie malucha

To naturalne, 偶e rodzice dbaj膮 o to, by systematycznie uczy膰 nas porz膮dku, grzecznego zachowania i kontrolowania emocji. Ale czasem si臋 zdarza, 偶e przesadzaj膮 z tym temperowaniem. Bo na „wewn臋trzne dziecko” 艂atwo wp艂yn膮膰 tak, 偶e b臋dzie zbyt uleg艂e i zrezygnuje z w艂asnej spontaniczno艣ci.

Jak do tego dochodzi? Kilka przyk艂ad贸w niem膮drego temperowania z tysi膮ca mo偶liwych. Chorobliwie podejrzliwa matka bezpodstawnie oskar偶a swoj膮 c贸rk臋 o k艂amstwa. W efekcie c贸rka traci wiar臋 w siebie. Zaczyna podejrzewa膰 siebie o najgorsze. 呕e nie da rady, 偶e znowu obleje egzamin, 偶e nikt si臋 w niej nie zakocha. Jako doros艂a nie potrafi by膰 szcz臋艣liwa. Jej „wewn臋trzne dziecko” zosta艂o st艂umione. Odci臋艂o si臋 od tego, co by艂o w nim 偶ywe i spontaniczne. W efekcie taka kobieta sta艂a si臋 smutnym, wyl臋knionym doros艂ym asekurantem. Albo ojciec innej dziewczyny jest niezwykle wymagaj膮cy. Ci膮gle m贸wi: „tego nie wolno, tamtego nie wolno”. A w og贸le to: „dzieci i ryby g艂osu nie maj膮”. Jego c贸rka szybko si臋 orientuje, 偶e nie ma sensu z nim dyskutowa膰, bo i tak nie zostanie zrozumiana, ani nawet wys艂uchana. Przyjmuje wi臋c strategi臋, by na wszystko si臋 zgadza膰 i 偶y膰 tak, by ojcu nie zawadza膰. W rezultacie taka doros艂a kobieta nie umie w pe艂ni poczu膰 rado艣ci albo rozpaczy. Ona t臋 zdolno艣膰 musia艂a zredukowa膰 do minimum, by przetrwa膰.

Dziecko na wojennej 艣cie偶ce

Podobno ka偶dy z nas ma w sobie opr贸cz „wewn臋trznego dziecka” tak偶e „wewn臋trznego rodzica”, dyktuj膮cego nakazy i zakazy, ale tak偶e troszcz膮cego si臋 i zaspokajaj膮cego potrzeby. Je偶eli przyjrzysz si臋, jakim zasadami w 偶yciu si臋 kierujesz i jakim ho艂dujesz warto艣ciom, zobaczysz podobie艅stwo swojego „wewn臋trznego rodzica” do tego prawdziwego. Je艣li na przyk艂ad Tw贸j ojciec by艂 surowy i wymagaj膮cy, do dzi艣 mo偶esz w sobie s艂ysze膰 jego s艂owa: „Jak w pracy wykonasz 300 proc. normy, b膮d藕 z siebie zadowolona. W przeciwnym razie jeste艣 nikim”. Wtedy stajesz si臋 pracoholikiem, kt贸ry kompletnie nie dba o swoje samopoczucie, potrzeb臋 snu czy odpoczynku. Je艣li wi臋c w Tobie jest „ma艂e dziecko” st艂umione przez „wielkiego krytycznego rodzica”, mo偶esz mie膰 problemy z pop艂akaniem si臋 ze z艂o艣ci albo zrobieniem sobie wagar贸w od domowych porz膮dk贸w. Twoje hobby to uporczywe pilnowanie porz膮dku. „Wewn臋trzny mentor” m贸wi Ci: jest tyle spraw do zrobienia. Je艣li natomiast dominuje w Tobie „rozbrykane dziecko”, jeste艣 typem totalnego ryzykanta, kt贸ry idzie na szczyty Tatr, cho膰 ostrzegano go przed zagro偶eniem lawinowym. Nie analizujesz sytuacji, tylko zara偶asz innych swoj膮 weso艂o艣ci膮. Mo偶esz nie radzi膰 sobie z trudno艣ciami i 艂atwo wpada膰 w na艂ogi. Pewnie masz poczucie, 偶e wszystko jest dozwolone. Skupiona na dora藕nym zaspokajaniu swoich potrzeb, zostawiasz innym powa偶niejsze obowi膮zki: odpowiedzialno艣膰, punktualno艣膰, systematyczno艣膰.

Pochwa艂a spontaniczno艣ci

Dlaczego wi臋c niekt贸rzy ludzie maj膮 w sobie „wielkiego krytycznego rodzica” i st艂umione „ma艂e dziecko”? Jedn膮 z przyczyn mo偶e by膰 to, 偶e nasi prawdziwi rodzice cz臋艣ciej chwalili nas za to, 偶e dobrze si臋 uczy艂y艣my i by艂y艣my grzeczne, ni偶 za to, 偶e tak kreatywnie pomalowa艂y艣my chodnik przed blokiem czy zrobi艂y艣my instalacj臋 z koszul tatusia. W naszej kulturze ch臋tniej sprzyjamy budowaniu w nas postawy „rodzica”: logice, obowi膮zkowo艣ci, pracowito艣ci, poprawno艣ci. C贸偶 bowiem przychodzi nam z tego, 偶e czasem lubimy nic nie robi膰, bawi膰 si臋 i 艣mia膰? Nie ma z tego pieni臋dzy. Nie ma z tego namacalnych korzy艣ci. Ale za to jest lepsze samopoczucie, humor, a nawet zdrowie!

Powr贸t do przesz艂o艣ci: w emocjach i uczuciach

Trudno da膰 przepis na to, jak odzyska膰 w sobie zdolno艣膰 do spontaniczno艣ci. Je艣li czujesz si臋 nieszcz臋艣liw膮 doros艂膮 kobiet膮, by膰 mo偶e b臋dzie Ci potrzebna psychoterapia. Pierwszy krok, jaki mo偶esz samodzielnie wykona膰, to pr贸ba zastanowienia si臋 nad swoimi trudno艣ciami zwi膮zanymi z wyra偶aniem uczu膰.

Odpowiedz sobie na pytania:

Je艣li odpowiedzi brzmi膮: nie potrafi臋… bo tak si臋 po prostu nie robi… bo to jest niekulturalne… bo boj臋 si臋 zaryzykowa膰, to oznacza, 偶e Twoje „wewn臋trzne dziecko” by艂o ograniczane. Co wtedy? Niczego nie wolno robi膰 na si艂臋. Nie ma sensu postanowienie: dzi艣 powiem matce, z kt贸r膮 jestem sk艂贸cona od 10 lat, 偶e j膮 kocham, i przytul臋 si臋 do niej z ca艂ych si艂. Taka deklaracja niewiele mo偶e zmieni膰. Warto skupi膰 si臋 na szukaniu odpowiedzi, dlaczego mam problemy z wyra偶aniem emocji. Mo偶e nie by艂am pieszczona jako dziecko? Mo偶e zosta艂am kiedy艣 przez kogo艣 zraniona, oszukana? Potem pozostaje odpowied藕 na pytanie, czy w og贸le chc臋 to zmieni膰, czy moja osch艂o艣膰 mi przeszkadza. Je艣li tak, warto ma艂ymi krokami szuka膰 w sobie pok艂ad贸w spontaniczno艣ci.

Mo偶e zaczniesz od przytulenia partnera albo kogo艣, kto jest Ci bliski? Mo偶e wtedy poczujesz, 偶e nic strasznego si臋 nie wydarzy艂o? Mo偶e zacznie Ci to sprawia膰 przyjemno艣膰? Mo偶e kolejny raz czu艂o艣膰 przyjdzie 艂atwiej? A je艣li dawno nie p艂aka艂a艣, nie czu艂a艣, 偶e rozpacz wype艂nia ca艂e Twoje cia艂o, warto, by艣 zda艂a sobie spraw臋, 偶e blokowanie takich emocji jest dla Ciebie niszcz膮ce. T艂umisz 偶al, smutek, w艣ciek艂o艣膰. To nic, 偶e w powszechnym rozumieniu zachowujesz si臋 jak doros艂a, kulturalna, silna posta膰, kontroluj膮ca emocje. Czasem warto okaza膰 s艂abo艣膰. 艁zy przecie偶 oczyszczaj膮. Mo偶e dlatego dzieci potrafi膮 tak szybko przechodzi膰 od p艂aczu do 艣miechu?

Zdrowy egoizm

Aby zbada膰, jak silne jest w Tobie „wewn臋trzne dziecko”, przyjrzyj si臋 tak偶e swoim przyzwyczajeniom.

Odpowiedz na pytania:

Je艣li wysz艂o Ci, 偶e nie potrafisz zadba膰 o siebie, to oznacza, 偶e Twoje „wewn臋trzne dziecko” ci膮gle czego艣 potrzebuje. 呕e trzeba si臋 nim zaj膮膰, ws艂ucha膰 w nie, po艣wi臋ci膰 mu troch臋 czasu. Cz臋sto mamy tendencj臋 do usprawiedliwiania niedbania o siebie. M贸wimy, 偶e brak nam czasu, bo musimy zarabia膰 pieni膮dze (偶eby sp艂aci膰 kredyty) i po艣wi臋ca膰 ka偶d膮 woln膮 chwil臋 dzieciom (one s膮 przecie偶 wa偶niejsze ode mnie). A to wszystko s膮 wym贸wki. Naprawd臋 zawsze warto dostrzec cho膰 odrobin臋 „dziecka” w sobie. Inaczej mo偶esz mie膰 trudno艣ci z czuciem si臋 szcz臋艣liw膮 i uszcz臋艣liwianiem innych: dzieci, partnera. B臋dziesz dla nich sfrustrowan膮 maszyn膮 do zarabiania pieni臋dzy, wiecznie narzekaj膮c膮 i zm臋czon膮 kobiet膮. Naprawd臋 warto znale藕膰 cho膰 odrobin臋 czasu dla siebie. To jest zdrowy egoizm, kt贸ry b臋dzie procentowa艂.

 

殴r贸d艂o: http://kobieta.onet.pl/zdrowie/psychologia/obudz-w-sobie-dziecko/l1fjt

Dodaj komentarz