fbpx

Historia niezwykłego gońca. Kupiony za 5 funtów, sprzedany na aukcji za 735 tys.

W latach 60. ubiegłego wieku pewien kolekcjoner kupiła za 5 funtów małą figurkę szachową. Ta sama figurka została niedawno sprzedana na aukcji w Londynie za 735 tys. funtów. Oto niezwykła historia szkockiego gońca.

Figurka pochodzi z zestawu uważanego za arcydzieło średniowiecznej sztuki. W latach 60. ubiegło wieku, goniec trafił do kolekcjonera z Edynburga, który zapłacił wówczas za nią 5 funtów. Rzeźba przez lata spoczywała na dnie szuflady, a dotychczasowy właściciel nie zdawał sobie sprawy z jej prawdziwej wartości.

Jak ustalili eksperci domu aukcyjnego Sotheby’s, goniec pochodzi z czterech zestawów szachów znalezionych w XIX wieku na Hebrydach, wyspach położonych u północnych wybrzeży Szkocji. Były one zakopane na plaży w piasku.

Wykonano je prawdopodobnie w XII wieku w Skandynawii. Możliwe, że zostały porzucone przez wędrownego kupca, który chciał w ten sposób uniknąć zapłacenia podatku lub wyrzuciło je morze po zatonięciu statku. Jak dotąd nie zdołano zlokalizować pięć brakujących figur z zestawów, co jeszcze bardziej pogłębia tajemnice tego znaleziska.

Alexander Kader, ekspert z Sotheby’s, który badał figurkę, stwierdził, że rodzina, do której należał goniec, “nie mogła wyjść z szoku”, gdy poinformowano ją, jaki skarb mieli w posiadaniu przez ponad 50 lat.

 

 

Źródło: BBC Scotland

Dodaj komentarz