fbpx

Polak podejmie próbę zjazdu z trzeciego szczytu świata

Wiosenna wyprawa w Himalaje ma na celu pierwszy w historii zjazd narciarski z trzeciego co do wysokości szczytu na świecie, Kanczendzongi, który wznosi się na 8586 metrów nad poziomem morza. W niedzielę, 14 kwietnia, do Nepalu polecieli Bartosz Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira. Ten dwuosobowy zespół planuje również zdobycie Makalu, piątego najwyższego szczytu o wysokości 8481 metrów.

Alpiniści rozpoczną swoją wyprawę od zdobycia Kanczendzongi. Wystartują jako dwuosobowy zespół, nie korzystając z pomocy lokalnych przewodników Szerpów ani z dodatkowego tlenu w butli. Po zdobyciu tego szczytu Bartek Ziemski spróbuje zjechać z niego na nartach, co będzie udokumentowane przez Oswalda Rodrigo Pereirę. Po ukończeniu wyprawy na Kanczendzongę grupa uda się do bazy u podnóży Makalu. Cała ekspedycja, która potrwa prawie dwa miesiące, będzie koordynowana przez lokalną agencję Seven Summit Treks.

Ziemski i Rodrigo Pereira już wcześniej udowodnili swoje umiejętności w dwuosobowej drużynie w himalajskich wyprawach. W kwietniu zdobyli Annapurnę, a w maju – jako pierwsi w sezonie – Dhaulagiri. Bartek Ziemski zjechał z obu tych szczytów na nartach, przy czym jego zjazd z Annapurny był pierwszym takim osiągnięciem Polaka, a z Dhaulagiri – pierwszym w historii. Po zakończeniu wyprawy uczestniczyli także w akcji ratunkowej, pomagając hiszpańskiemu wspinaczowi po kontuzji na Dhaulagiri.

Bartek Ziemski, wspinacz i narciarz, jest również członkiem Kadry Narodowej Wspinaczki Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu i ma na koncie cztery zjazdy z ośmiotysięczników. Otrzymał nagrodę za najlepszy wyczyn roku 2023 podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Oswald Rodrigo Pereira, filmowiec i wspinacz, zdobył trzy ośmiotysięczniki i jest autorem wielu filmów dokumentalnych. Jego najnowszy film “The Silent Escape”, opowiadający o ostatniej wyprawie, miał premierę w Korei Południowej i zwyciężył w konkursie na najlepszy film roku 2023 podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Kanczendzonga jest trzecim najwyższym szczytem na świecie i ostatnim ośmiotysięcznikiem bez udokumentowanego zjazdu narciarskiego, podczas gdy Makaluto piąty co do wysokości wierzchołek na świecie.

Dodaj komentarz