fbpx

IKEA stworzyła zasłony, które oczyszczają powietrze

Już niedługo w ofercie IKEI pojawią się specjalnie zaprojektowane zasłony GUNRID, które oczyszczają powietrze. Jak to możliwe? Do tkaniny, z której wykonane są zasłony został dodany fotokatalizator – specjalna powłoka mineralna, która rozbija szkodliwe substancje, a także usuwa nieprzyjemne zapachy i formaldehyd. Fotokatalizator aktywuje zarówno naturalne, jak i sztuczne światło, a więc zasłony będą działać także w nocy czy w pochmurne dni.

Mamy nadzieję, że GUNRID nie tylko umożliwi ludziom oddychanie lepszym powietrzem w domu, ale też zwiększy świadomość ludzi na temat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, inspirując zmiany zachowań, które przyczyniają się do czystego powietrza. GUNRID jest pierwszym produktem, który wykorzystuje tę technologię, ale jej rozwój da nam możliwości przyszłego zastosowania na innych tkaninach – mówi Lena Pripp-Kovac, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA.  Na razie powstał tylko prototyp zasłon. Aby trafiły one do sprzedaży, niezbędny jest szereg testów.

Póki co specjaliści sprawdzili w laboratorium, że powłoka mineralna rzeczywiście działa i jest bezpieczna. Wkrótce odbędą się też testy komorowe i testy w domu, podczas których okaże się, ile szkodliwych substancji usuwają zasłony. Wszystko jednak jest na dobrej drodze, bo IKEA zapowiada, że zasłony trafią do sprzedaży już w 2020 roku.

Źródło: fpiec.pl

Dodaj komentarz