fbpx

Naukowcy znaleźli najwyższe drzewo Amazonii

Ekspedycja z Brazylii przygotowywała się do tej wyprawy ponad dwa lata. Po dwutygodniowej przeprawie przez dziewicze lasy deszczowe Amazonii dotarli do najwyższego, znanego dotychczas drzewa w Puszczy Amazońskiej. Jest to orzech o wysokości 88,5 metra, jego pień ma średnicę 9,9 metra.

Drzewo z gatunku angelim vermelho (dinizia excelsa) zauważono po raz pierwszy na zdjęciu satelitarnym z 2019 roku. W tym samym roku podjęto również pierwszą wyprawę, jednak po dziesięciu dniach skrajnie wyczerpującej wędrówki jej uczestnicy zmuszeni byli zawrócić.

Dopiero druga, starannie przygotowywana przez dwa lata wyprawa, złożona z 19 osób, która trwała od 12 do 25 września i której uczestnicy korzystali z pomocy miejscowej, rdzennej ludności, zakończyła się sukcesem.

Odkrywcy przebyli 250 kilometrów na łodziach, pokonując niebezpieczne progi wodne. Ostatni 20-kilometrowy odcinek drogi prowadził przez górskie tereny porośnięte gęstym lasem.

Wiek drzewa szacuje się na ok 600 lat

Odkrycie drzewa, którego wierzchołek wyraźnie góruje ponad innymi, „zdetronizowało” inny okaz, uważany dotąd za najwyższe drzewo brazylijskiej Amazonii – 66-metrowy orzech.

W tej części Amazonii rośnie wiele innych wiekowych drzew. Odgrywają one fundamentalną rolę w spowalnianiu niekorzystnych dla człowieka zmian klimatycznych. Niestety w ciągu ostatnich trzech lat wylesianie brazylijskiej Amazonii, wskutek rabunkowej eksploatacji jej bogactw mineralnych i wyrębu cennego drewna, przyspieszyło o 75 procent.

Dodaj komentarz