fbpx

Drzewko szczęścia przyniesie ci… szczęście! Piękne i proste w uprawie

Zdaniem znawców feng shui drzewko szczęścia sprzyja harmonii i przynosi materialne bogactwo. Na rzecz trzymania tej ciekawej rośliny w domu przemawia jednak znacznie więcej powodów.

Grubosz drzewiasty, czyli inaczej drzewko szczęścia to roślina z rodziny sukulentów. Pochodzi ze środkowej Afryki, a więc podobnie jak kaktus potrafi wytrzymać nawet w skrajnie suchych warunkach bez dostępu do wody. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniu z południowo-zachodnią ekspozycją słoneczną i u tych, którzy zapominają o podlewaniu. Ale to nie jedyne powody, dla których warto  mieć grubosza w domu.

Zacznijmy od tego, że grubosz drzewiasty w ciągu nocy emituje tlen i pochłania szkodliwy dla zdrowia dwutlenek węgla. To dość nietypowy typ fotosyntezy u roślin – grubosz wykształcił go w formie przystosowania się do suchego klimatu. Proces, o którym mowa nazywa się fotosyntezą typu CAM. Grubosz posiada grube, „skórzaste” liście, w których gromadzi zapasy wody. W ciągu dnia aparaty szparkowe na jego liściach są zamknięte, pomagając w ten sposób zatrzymać wilgoć i tlen. Aparaty szparkowe otwierają się dopiero nocą – i właśnie wtedy z roślin wydobywa się tlen. To zdecydowana zaleta, która przemawia za trzymaniem grubosza w sypialni.

Drugim powodem, dla którego warto trzymać roślinę w domu, jest wosk pokrywający jej grube liście. Ta nabłyszczająca substancja wydzielana przez grubosza posiada właściwości pochłaniania lotnych związków organicznych (często bardzo toksycznych), które znajdują się w naszych mieszkaniach. Wosk, który pierwotnie był formą adaptacji do gorącego klimatu, chroni roślinę przed utratą wilgoci. Dzięki niemu roślina przetrwa nawet wtedy, gdy wybierzesz się na długie wakacje.

Drzewko szczęścia nie jest wymagające. Świetnie sprawdzi się na słonecznym parapecie w towarzystwie innych sukulentów czy kaktusów. Obficie podlewaj raz na dwa tygodnie, a nadmiar wody odlej z podstawki. Dokarmiaj wyłącznie latem – raz na miesiąc. Zimą podlewaj rzadziej i bardziej umiarkowanie, wyłącznie wtedy, gdy ziemia jest przesuszona.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Drzewko szczęścia, grubosz jajowaty – właściwości, pielęgnacja – Dom (onet.pl)

 

 

 

Dodaj komentarz