fbpx

Fizykom po raz pierwszy udało się zaobserwować gigantyczny „most” magnetyczny znajdujący się pomiędzy galaktykami

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się znaleźć dowody na istnienie pola magnetycznego, utożsamianego z rozległym międzygalaktycznym „mostem” łączącym dwie sąsiadujące z nami galaktyki.

Most znany jako Most Magellana, to ogromny strumień gazu neutralnego, który rozciąga się na odległość 75 000 lat świetlnych pomiędzy dwoma sąsiadującymi z nami galaktykami, Wielkimi i Małymi Obłokami Magellana (LMC i SMC). Chociaż naukowcy przewidywali, że most może się tam znajdować, jest to pierwszy raz kiedy możemy realnie zaobserwować jego pole magnetyczne, co może nam pomóc zrozumieć, jak powstają te ogromne struktury. „Pojawiały się wskazówki, że pole magnetyczne może tam istnieć, ale do tej pory nikt go nie zaobserwował” – powiedziała główna badaczka Jane Kaczmarek z University of Sydney.

Galaktyki najbliżej z nami sąsiadujące czyli, LMC i SMC znajdują się odpowiednio w odległości 160 000 i 200 000 lat świetlnych od Ziemi. Badacze od dawna wiedzą o Moście Magellana, który znajduje się pomiędzy tymi galaktykami. Do tej pory jednak niewiele było wiadomo o polu magnetycznym powiązanym z tym mostem.

Zespół wykazał, że to nowo wykryte pole magnetyczne stanowi jedną milionową siły stanowiącej ochronną tarczę magnetyczną Ziemi i dzięki temu może zapewnić pewien wgląd w sposób, w jaki tarcza ta się formuje. Wśród dwóch wiodących teorii pierwsza podaje, że pole magnetyczne zostało wygenerowane z mostu po uformowaniu się jego struktury, druga mówi, że pole to mogło zostać „wyrwane” z galaktyk karłowatych, które prawdopodobnie połączyły się i utworzyły most.

Jeśli most znajdujący się pomiędzy gwiazdami brzmi dla ciebie jak fraza wyjęta z filmu science fiction, pamiętaj, że większość przestrzeni kosmicznej składa się z różnych pól magnetycznych. „Nie tylko galaktyki są magnetyczne, tak samo magnetyczne są przestrzenie je łączące” – powiedział jeden z badaczy, Bryan Gaensler z University of Toronto. „Gdziekolwiek spojrzymy na niebo, znajdziemy magnetyzm”.

Powodem, dla którego staraliśmy się zbadać tę strukturę w przeszłości, jest fakt, że tego rodzaju kosmiczne pola magnetyczne można obserwować tylko pośrednio poprzez ich wpływ na inne struktury w przestrzeni. W tym przypadku do przechwycenia pola magnetycznego związanego z Mostem Magellana wykorzystano sygnały radiowe z setek bardzo odległych galaktyk. Sygnały radiowe można traktować jako fale znajdujące się na powierzchni stawu, ponieważ wibrują one wzdłuż określonej płaszczyzny w przestrzeni. Kiedy te sygnały radiowe przechodzą przez pole magnetyczne, płaszczyzna ta jest obracana i pozwala astronomom mierzyć siłę i biegunowość (kierunek) pola. „Emisja radiowa z odległych galaktyk posłużyła jako tło „błysków” przebijających się przez most” – powiedział Kaczmarek. „Jego pole magnetyczne zmienia następnie polaryzację sygnału radiowego.

To jak zmienia się polaryzacja światła, mówi nam o interwencji pola magnetycznego”. Teraz, kiedy udało nam się wykryć to pole, naukowcy mają okazję dowiedzieć się nie tylko, jak się ono utworzyło, ale także jaki ma wpływ na LMC i SMC. „Zasadniczo nie wiemy, w jaki sposób generowane są tak ogromne pola magnetyczne, ani w jaki sposób te duże pola magnetyczne wpływają na tworzenie i ewolucję galaktyk” – powiedział Kaczmarek.

„LMC i SMC są naszymi najbliższymi sąsiadami, więc zrozumienie drogi ich ewolucji może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ewoluuje nasza Droga Mleczna. Zrozumienie roli, jaką pola magnetyczne odgrywają w ewolucji galaktyk i ich środowisk, jest fundamentalnym pytaniem w astronomii, które ciągle pozostaje bez odpowiedzi”.

 

 

Źródło: sciencealert.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz