fbpx

Badania wykazują, że posiadanie siostry jest korzystne dla naszego zdrowia psychicznego

Najpierw ustalmy to co oczywiste. Siostry są po prostu denerwujące (wiem, bo sama jestem jedną z nich). Zachowują się tak, jakby cały czas każdym rządziły i zawsze starają się robić wszystko po swojemu. Jednak mimo tego w głębi duszy bardzo je kochasz i poszedłbyś za nimi na koniec świata. Chciałbyś chronić je całym sercem, ale nie miałbyś też nic przeciwko, żeby czasami w trakcie kłótni podnieść je i wrzucić wprost w głębiny Morza Śródziemnego.

Najwyraźniej jednak nauka jest po ich stronie. Wykazuje, że dorastając z siostrą lepiej się rozwijasz i jesteś stabilniejszy psychicznie. Dotyczy to zarówno dzieci płci męskiej, jak i żeńskiej. Siostry cały czas podtrzymują uwagę naszego umysłu i potrafią wzbudzić w nas cały wachlarz emocji. To uruchamianie w nas przeróżnych stanów emocjonalnych jest między innymi właśnie przejawem siostrzanej miłości. Nasze siostry są, więc chodzącymi miernikami tego, jak panujemy nad swoimi emocjami i stanami psychicznymi.

 

Siostry sprawiają, że jesteś bardziej ekspresyjny i optymistyczny

Badanie przeprowadzone przez University of Ulster wykazało, że siostry mogą pomóc chłopcom zrozumieć, jak powinno się traktować kobiety. Posiadanie siostry sprzyja lepszej komunikacji w rodzinie i zacieśnia więzi między dziećmi. Badanie wykazało też, że kojący i spajający wpływ sióstr jest zwykle niedoceniany, zwłaszcza po stresujących wydarzeniach rodzinnych, takich jak śmierć kogoś bliskiego czy rozwód. Badanie opublikowane w British Psychological Society obejmowało ocenę uczestników za pomocą kwestionariuszy oceny psychologicznej. Odkryto, że dziewczynki zwykle dążą do pokoju i jedności w rodzinie, starając się, aby wszyscy mówili więcej, wyrażali swoje uczucia i ogólnie trzymali się razem.

„Siostry wydają się wręcz zachęcać do bardziej otwartej komunikacji i spójności w rodzinach” – powiedział Tony Cassidy, główny badacz. „Bracia też wydawali się mieć na to alternatywny wpływ. Wyrażanie emocji ma fundamentalne znaczenie dla dobrego zdrowia psychicznego, a siostry promują to w rodzinach.”

Badanie z UU wykazało również, że dorastanie z siostrą może pomóc dziecku stać się bardziej ambitnym, niezależnym i zorientowanym na cele. Siostry są zwykle bardziej troskliwe i wspierające niż bracia. Starają się skierować rodzeństwo tak, żeby podążało w kierunku pozbawionego stresu, szczęśliwego i wygodnego życia.

 

Siostry poprawiają twoje zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości

Badanie z roku 2010 opublikowane w Journal of Family Psychology i przeprowadzone przez Uniwersytet Brigham Young odkryło, że ciepłe siostrzane wsparcie może poprawić zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka. Badanie obejmowało ocenę psychologiczną 395 różnych rodzin z dziećmi płci zarówno męskiej jak i żeńskiej. Każda rodzina miała jedno lub więcej dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Odkryto, że siostry rozwijają imponujące zachowania społeczne, moralność i etykę u dzieci, zwykle wywierając silny wpływ oparty na dobroci i hojności w stosunku do rodzeństwa. Zauważono również, że nie ma znaczenia, czy dziewczynka jest najmłodszą, czy najstarszą siostrą w rodzinie.

Badanie wykazało również, że siostry pomagają rodzeństwu budować wysoką samoocenę i ogólnie potrafią pozytywnie wpływać na wzrost zdrowia psychicznego. Co zaskakujące, promyk nadziei pojawił się gdy spojrzano na konflikty występujące między rodzeństwem. Nadmierne kłótnie mogą mieć negatywne skutki, w dłuższej perspektywie mogą objawiać się np. zwiększeniem ryzyka przestępczości. Jednak niewielkie kłótnie w rzeczywistości pomagają dzieciom nauczyć się tego jak rekompensować i wynagradzać nasze błędy innym (“daj buziaka na zgodę”), a także jak samemu radzić sobie z problemami.

„To, czego się dowiedzieliśmy, sugeruje, że siostry odgrywają dużą rolę w budowaniu pozytywnego zdrowia psychicznego”, powiedział profesor Alex Jensen, autor badań. „Później w dorosłym życiu często bardziej starają się utrzymywać rodzinę w bliskim kontakcie, zwłaszcza po śmierci rodziców. Wpływ sióstr uczy dzieci, aby chronić się przed niezdrowymi stanami psychicznymi: „samotnością, niekochaniem, poczuciem winy, nieśmiałością czy lękiem”.

Mężczyźni, którzy dorastali z siostrą, zwykle lepiej sobie radzą w romantycznych relacjach z kobietami. Lata, w których byli najbardziej podatni na kształtowanie swojego charakteru spędzili z kobietami, są więc bardziej skłonni do tworzenia i utrzymywania związków, niż mężczyźni, którzy nigdy nie mieli sióstr. Wiedzą, jak się komunikować, odnosić się do siebie, uspokajać i wycofywać się, gdy napięcie rośnie zbyt wysoko.

Siostry są niesamowite, jeśli jakąś masz, trzymaj ją blisko i kochaj całym sercem!

 

 

Źródło: theheartysoul.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz