fbpx

Ognioodporne łupiny orzecha kokosowego mogą zastąpić drewno i uratować miliony drzew

Według badań opublikowanych w Nature, 15,3 miliarda drzew wycinanych jest każdego roku, a około 46% drzew na świecie zostało wyciętych w ciągu ostatnich 12 000 lat. W przypadku większości produkcji przemysłowych drewno nie jest już koniecznością, jednak mimo tego ciągle zbyt wolno opracowuje się jego alternatywy. Holenderski start-up o nazwie CocoPallet jest jedną z firm, które starają się to zmienić.

CocoPallet produkuje palety transportowe z łupin orzecha kokosowego, co oznacza, że ​​materiał jest w 100% organiczny i podlega recyklingowi. Proces stosowany przez CocoPallet jest w rzeczywistości tańszy niż użycie drewna, a konstrukcja jest również bardziej praktyczna i trwała. Szacuje się, że firma oszczędza około 200 milionów drzew przed ścinaniem każdego roku, ponieważ teraz wszędzie używane są palety kokosowe. Technologia została początkowo opracowana przez naukowców z Wageningen University, ale później została skomercjalizowana przez Michiela Vosa, założyciela CocoPallet.

Wytwarzanie przedmiotów z orzechów kokosowych nigdy nie przyszłoby do głowy Janowi Van Damowi, naukowcowi zajmującemu się roślinami na Uniwersytecie Wageningen. Jednak pewnego dnia ponad 20 lat temu, pewien mężczyzna wszedł do biura Jana Van Dama na uczelni, żeby mu coś pokazać. W tym czasie Van Dam specjalizował się w opracowywaniu materiałów z włókien roślinnych, ale nigdy wcześniej nie miał do czynienia z czymś takim. „Wyglądało to jak normalny kawałek płyty pilśniowej. Ale według tego człowieka nie zrobiono go z wyciętych drzew, lecz z kory kokosowej, zewnętrznej skorupy owocu. Twardy jak skała materiał z łupin orzecha kokosowego? To było dla mnie nowe”– powiedział Van Dam w „de Volkskrant”.

Van Dam wyjaśnił również, że taki produkt nadający się do recyklingu jest potrzebny, zwłaszcza w miejscach takich jak Azja, gdzie występuje mnóstwo odpadów kokosowych. „Zobaczyłem tu ogromny potencjał. W Azji produkuje się ogromne ilości kokosów, co prowadzi do ogromnej ilości zmarnowanej łuski kokosowej. W wielu krajach tropikalnych odpady kokosowe gniją przy drodze lub są spalane. Jeśli zrobisz surowiec z łuski, to upieczesz kilka pieczeni przy jednym ogniu – po pierwsze zapobiegniesz wylesianiu, ponieważ mniej drzew zostanie ściętych. Zapewnisz rolnikom dodatkowy dochód, ponieważ ich marnotrawstwo jest jak widać warte sporą ilość pieniędzy i sprawisz, że materiał przemieni się od powoli gnijącego, do zmniejszającego zanieczyszczenie i zmiany klimatu.” mówi Van Dam.

Po zapoznaniu się z tą niesamowitą techniką Van Dam podjął próbę stworzenia palet ze skorup orzecha kokosowego na Filipinach, ale pomysł ten nie wypalił. „Z powodu niekorzystnych okoliczności środowiskowych przedsięwzięcie się nie powiodło. Mieliśmy tam na przykład duży problem z zasilaniem” wyjaśnia Van Dam. Na szczęście lata później pomysł ponownie zaczął realizować Michiel Vos, który poprosił Van Dama o radę w kwestii dostępnych alternatyw dla drewna. „Dlaczego nie użyjesz łuski kokosowej, zapytał? Zawiera klej oraz materiały do ​​sklejenia. I wszędzie w Azji znajduje się prawie za darmo na poboczu drogi. Oszołomiony opuściłem jego gabinet z moim ostatnim raportem pod pachą” – powiedział Vos.

Vos powiedział, że palety są idealnym przykładem zastosowania tej technologii. „Azja produkuje ponad miliard palet rocznie. Wymagają tam drewna iglastego, które nie rośnie w tropikach, dlatego jest importowane na dużą skalę z Kanady, Nowej Zelandii lub Europy Wschodniej. Całe lasy są wysyłane do Azji w celu produkcji palet, które są głównie używane do wysyłania produktów z powrotem do Ameryki lub Europy. Znacznie wydajniejsze jest, więc wytworzenie ich w Azji przy użyciu ich lokalnych materiałów”– powiedział Vos. „Palety CocoPall mają wiele plusów: są mocniejsze i lżejsze niż palety staromodne, są ognioodporne, a dzięki dopasowanej konstrukcji łatwiejsze do układania w stosy, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Przede wszystkim są one tańsze, a niższa cena jest zawsze najlepszym argumentem sprzedażowym”– dodał. CocoPallets to rozwiązanie, które oszczędza miliony drzew, a jednocześnie umożliwia recykling odpadów.

Źródło: truththeory.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz