fbpx

Chcą opowiadać o Perunie i Świętowicie. Powstaje Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Pod Starogardem Gdańskim powstaje jedyne w Europie muzeum mitologii Słowian. Jak zaznaczają organizatorzy, niekomercyjna placówka ma przybliżać kulturę duchową sprzed wieków. Otwarcie muzeum zaplanowali z końcem czerwca. W sieci zbierają pieniądze na wykończenie placówki.
„Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była powszechna, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej” – przekonują organizatorzy akcji budowy placówki.

„Uznaliśmy, że powołanie muzeum to najlepsza opcja, pozwalająca w sposób ciągły i masowy, a jednocześnie interesujący i barwny, opowiadać o naszych duchowych korzeniach” – dodają.

Muzeum powstaje w miejscowości Owidz na Pomorzu. Turyści zwiedzać będą ekspozycję w pomieszczeniach Grodziska Owidz, dostępna będzie również ścieżka plenerowa. Na świeżym powietrzu odbywać mają się także liczne wydarzenia artystyczne. Dla młodzieży opracowywane są lekcje muzealne.

– Chcemy, żeby nasze muzeum działało na wyobraźnię, tak jak siły przyrody oddziaływały na wyobraźnię dawnych Słowian – mówi Radosław Sawicki, koordynator projektu, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia”. W budowę placówki zaangażowana jest również Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma zostać otwarte 24 czerwca, symbolicznie, bo w Noc Kupały.

 

 

Czytaj więcej na: tvp.info

Foto: Muzeum Mitologii Słowiańskiej

One thought on “Chcą opowiadać o Perunie i Świętowicie. Powstaje Muzeum Mitologii Słowiańskiej

  • 12 kwietnia 2023 at 21:39
    Permalink

    Piękniejsza jest mitologia nasza słowiańska niż chrześcijańska, pełna płynącej krwi baranów, rzezi niewiniątek i innych okropieństw.

    Reply

Dodaj komentarz