fbpx

Johan Eliasch – milioner, który przeszedł na „zieloną stronę”

 

Nie codziennie zdarza się, że multimilioner wydaje pieniądze na ratowanie naszej planety, zamiast inwestować i zwiększać swój majątek. Biznesmen Johan Eliasch to właśnie zrobił.
Eliasch ma długą listę osiągnięć na swoim koncie. Jednym z większych jest bycie Przewodniączym i Dyrektorem Generalnym firmy Head – słynącej z produkcji  sprzętu sportowego do tenisa ziemnego oraz  sprzętu narciarskiego.  Johan Eliasch jest również:  producentem filmowym, Skarbnikiem i Doradcą Specjalnym  w Gabinecie Cieni Ministerstwa Spraw Zagranicznych  oraz Zastępcą Przewodniczącego Fundacji Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii, członkiem Zarządu Doradczego Międzynarodowej Fundacji Na Rzecz Pokoju, doradcą zarządu sportowego Shimon Peres Peace Foundation, członkiem komitetu doradczego Centrum Społecznej Sprawiedliwości.
johan-eliasch-amazon

W marcu 2006 roku Eliasch wykupił 400 tys. akrów amazońskich lasów deszczowych od przedsiębiorstwa zajmującego się wycinką drzew w Brazylii. Szacuje się, że obszar ten kosztował 14 milionów dolarów. Działka wykupiona przez biznesmena sięga na północ od rzeki Madeira do 2,590 km w kierunku północno-zachodnim od Rio de Janeiro.  Przekonania co do wartości środowiska i  pasja do ratowania planety, były głównymi powodami tego zakupy dokonanego przez multimilionera,  który powiedział, że „Amazonia jest płucami świata”.  Eliasch zezwolił również naukowcom na wykorzystanie swoich terenów, w celach badawczych oraz do poszukiwania nieodkrytych jeszcze gatunków.

W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych dla Chanel 4, Eliasch opowiedział o swojej miłości do drzew i jak ważne jest to, aby je ratować. Tłumaczył on, iż „Amazonia produkuje 20% tlenu dla całej naszej planety, dlatego tak ważne jest zachowanie lasów deszczowych.” Zachęcał jednocześnie innych, by robili to samo co on – im więcej ludzi będzie kupowało lasy, tym mniej drzew zostanie ściętych.  Dodał on także, że inwestycja ta miała dla niego szczególną wartość, ponieważ umożliwiła mu zrobienie czegoś dobrego dla planety.
Amazonia-z-lotu-ptaka

Skoro jeden „zielony” milioner zainwestował własne pieniądze w coś tak znaczącego dla dobra naszej wspólnej własności – naszej planety, daje nam to nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze do uzdrowienia tej sytuacji.  Z wielką przyjemnością obserwujemy, jak ludzie mający takie możliwości, rzeczywiści zmieniają świat na lepsze. Szlachetne myślenie i szlachetne czyny są zdecydowanym krokiem na przód.

Niewielu z nas, mimo szczerych chęci, może sobie pozwolić na wykup lasów, ale metoda małych kroków praktykowana przez miliony ludzi  z czasem da równie wiele. Wystarczy nie niszczyć roślin w naszym najbliższym otoczeniu, oszczędzać wodę,  segregować śmieci, zasadzić drzewo … pomysłów jest mnóstwo. Czas na decyzję  – co ja mogę zrobić, by pomóc i zapewnić naszym dzieciom i wnukom piękną, zdrową planetę i szczęśliwą przyszłość. Czas przejść na „zieloną stronę” i stać się przykładem dla innych.

Źródło: magazine.godsdirectcontact.net, reddit.com, tydknow.com

Opracowała: Erikhaa

Dodaj komentarz