fbpx

Dlaczego popołudniowe drzemki są oznaką zdrowia, a nie lenistwa

Przez wiele lat czułem, że popołudniowa drzemka była z mojej strony czystym lenistwem. Jednak w miarę upływu lat robiłem sobie coraz więcej drzemek i coś wtedy zrozumiałem. Zawsze kiedy budziłem się z popołudniowej drzemki, byłem pełen energii, odświeżony i znacznie bardziej produktywny niż w dni, w których tej szybkiej drzemki nie zrobiłem. Teraz, kiedy mówię drzemka, nie myślę o 2 lub 3-godzinnej przerwie na sen. Mówię o drzemce, która trwa mniej niż godzinę. To wystarczająco dużo czasu, żeby naładować akumulatory. Nasz poziom energii gwałtownie spada po południu. Dzieje się tak u większości ludzi.  National Sleep Foundation zaleca drzemkę trwającą od 20 do 30 minut, żeby przywrócić czujność i poprawić wydajność. Według ich badań drzemka o tej długości nie pozostawi nas sennych ani nie wpłynie na jakość naszego snu w nocy.

Fundacja opisuje trzy rodzaje drzemki:

  • Planowane drzemki, które wymagają poświęcenia czasu na drzemkę, a nie czekania, aż staniesz się zbyt śpiący.
  • Awaryjne drzemki, kiedy nagle stajesz się przytłaczająco zmęczony i nie możesz kontynuować wykonywanej czynności.
  • Zwykłe drzemki, w których codziennie drzemiesz o tej samej porze.

Badania pokazują, że nawykowe drzemki to jeden z najlepszych sposobów drzemania. Aby uzyskać maksymalne korzyści, musimy utrzymywać stabilny rytm dobowy (wewnętrzny zegar biologiczny), co oznacza drzemkę mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Utrzymywanie stabilnych rytmów okołodobowych reguluje poziom hormonów, temperaturę ciała, metabolizm i układ odpornościowy, zapewnia też bardziej spokojny sen w nocy.

Poziomy energii w naszym ciele spadają zwykle pomiędzy godziną trzynastą a piętnastą każdego dnia. Wiedząc to, możesz rozważyć drzemkę zaraz po obiedzie. Z pewnością nie chcesz spać zbyt długo w ciągu dnia, w przeciwnym razie może się to skończyć większą deregulacją snu w nocy. Drzemka w ciągu dnia ma na celu zrestartowanie naszego systemu i sprawienie, że poczujemy się bardziej zrelaksowani i odmłodzeni. Dlatego – śmiało idź na krótką drzemkę – jesteś oficjalnie zwolniony z poczucia winy! To jest dla ciebie bardzo dobre i zauważysz ogromną różnicę w wydajności!

 

Źródło: awesomejelly.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz