fbpx

Mumia faraona „rozpakowana” cyfrowo. Artefakt sprzed 3 tys. lat wciąż nietknięty

Wszystkie mumie królewskie znalezione w XIX i XX wieku zostały już dawno udostępnione do badań. Wyjątek wciąż stanowiła mumia faraona Amenhotepa I, ponieważ Egiptolodzy nigdy nie byli na tyle odważni, by ją rozpakować.  

Nie z powodu jakiejś mitycznej klątwy, ale dlatego, że jest ona doskonale zawinięta, pięknie ozdobiona girlandami z kwiatów, a twarz i szyję pokrywa wykwintna, realistyczna maska z kolorowymi kamieniami. Ale teraz po raz pierwszy naukowcy z Egiptu użyli trójwymiarowej tomografii komputerowej (CT), aby „cyfrowo rozpakować” tę królewską mumię i zbadać jej zawartość.

To pierwszy raz od trzech tysiącleci, kiedy mumia Amenhotepa została odsłonięta. Poprzednim razem miało to miejsce w XI wieku p.n.e., ponad cztery wieki po jego oryginalnej mumifikacji i pochówku.

Hieroglify opisywały, jak podczas późniejszej XXI dynastii, kapłani odrestaurowali i ponownie pochowali królewskie mumie z bardziej starożytnych dynastii, aby naprawić szkody wyrządzone przez złodziei grobowców.

Fakt, że mumia Amenhotepa I nigdy nie była rozpakowywana w czasach nowożytnych, dał nam wyjątkową okazję: nie tylko do zbadania, jak pierwotnie został zmumifikowany i pochowany, ale także jak był traktowany i ponownie pochowany dwukrotnie, wieki po śmierci, przez arcykapłanów Amona – powiedział dr. Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Kairskiego i radiolog Egyptian Mummy Project, pierwszy autor badania.

Poprzez cyfrowe rozpakowanie mumii i 'odklejenie’ jej wirtualnych warstw – maski na twarz, bandaży i samej mumii – mogliśmy zbadać tego znakomicie zakonserwowanego faraona w najdrobniejszych szczegółach – powiedział Saleem.

Amenhotep I miał około 35 lat, gdy zmarł. Miał około 169 cm wzrostu, był obrzezany i miał zdrowe zęby. W środku okładów, którymi był owiniety, nosił 30 amuletów i unikalny złoty pas ze złotymi koralikami. Wydaje się, że Amenhotep I fizycznie przypominał swojego ojca: miał wąski podbródek, mały wąski nos, kręcone włosy i łagodnie wystające górne zęby.

mumia
Saleem kontynuował: –Nie mogliśmy znaleźć żadnych ran ani oszpecenia spowodowanego chorobą, aby uzasadnić przyczynę śmierci, z wyjątkiem licznych okaleczeń post mortem, przypuszczalnie przez rabusiów grobu po jego pierwszym pochówku. Jego wnętrzności zostały usunięte przez pierwszych mumifikatorów, nie usunięto jednak mózgu ani serca.

Mumia Amenhotepa I (którego imię oznacza „Amun jest zadowolony”) została odkryta w 1881 roku – wśród innych ponownie pochowanych mumii królewskich – na stanowisku archeologicznym Deir el Bahari w południowym Egipcie.

Sahar Saleem i jej współpracownik egiptolog dr Zahi Hawass, wcześniej spekulowali, że głównym zamiarem restauratorów z 11 wieku było ponowne wykorzystanie królewskiego osprzętu do pochówku dla późniejszych faraonów. Ale tutaj obalają własną teorię – jak wynika z ich badań, opublikowanych w Frontiers in Medicine.

-Pokazujemy, że przynajmniej w przypadku Amenhotepa I, kapłani XXI dynastii z miłością naprawili obrażenia zadane przez rabusiów, przywrócili jego mumii dawną świetność i zachowali na miejscu wspaniałą biżuterię i amulety – powiedział Saleem.

mumia

Hawass i Saleem przebadali ponad 40 mumii królewskich z okresu Nowego Państwa w ramach projektu Egipskiego Ministerstwa Starożytności, który był realizowany od 2005 roku. Dwadzieścia dwie mumie królewskie, w tym mumia Amenhotepa I, zostały przeniesione w kwietniu 2021 r. do nowego muzeum w Kairze. Twarz mumii Amenhotepa I z maską była ikoną spektakularnej „Królewskiej Parady Złotych Mumii” 3 marca 2021 roku w Kairze.

Chcemy pokazać, że obrazowanie tomograficzne może być z powodzeniem stosowane w badaniach antropologicznych i archeologicznych mumii, także tych pochodzących z innych cywilizacji, na przykład z Peru – podsumowali Saleem i Hawass.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga nigdyzapozno.pl

Źródło: goodnewsnetwork.org

 

Dodaj komentarz