fbpx

Supermarkety w Tajlandii zastępują opakowania z tworzyw sztucznych liśćmi bananowców

Azja Południowo-Wschodnia zmaga się z ekstremalnym poziomem zanieczyszczenia tworzyw sztucznych.

Supermarkety w Tajlandii testują pakowanie żywności w liście bananowców, aby zmniejszyć ilość plastikowych opakować. Nowy, ekologiczny pomysł został opublikowany w ubiegłym miesiącu na Facebooku supermarketu Rimping w Chiang Mai. Na zdjęciach widoczne były szparagi, papryka czy ogórki, zawinięte w zielone liście bananowców.

Od tego czasu inne supermarkety w Tajlandii i Wietnamie również zaczęły eksperymentować z tym naturalnym opakowaniem.

Drzewa bananowe są powszechne w całej Tajlandii, rosną na nich liście o długości do 9 stóp. Ludzie na całym świecie używają ich do przykrywania różnych rodzajów żywności, a ich wytrzymałość czyni je idealną formą opakowania dla świeżych produktów, które szybko się sprzedają.

Ten krok w kierunku materiałów przyjaznych dla środowiska jest częścią coraz bardziej popularnego na całym świecie ruchu „zero waste”, który dąży do wyeliminowania odpadów nieulegających biodegradacji i znacznego zmniejszenia ilości śmieci, które trafiają na wysypiska i zanieczyszczają ekosystemy.

Oprócz liści bananowych, coraz więcej firm pozbywa się plastikowych torebek na rzecz papierowych i biodegradowalnych opakowań wykonanych ze skrobi kukurydzianej, manioku i alg.

Inwestycje te są napędzane przez rosnącą na całym świecie świadomość problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, zwłaszcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Od 1950 roku ludzie wytworzyli 8,3 miliarda ton plastiku, z czego ponad 75% zostało wyrzuconych. Każdego roku około 8 milionów ton plastiku trafia się do oceanów, co jest bardzo wyniszczające dla morskiej fauny i flory. Podatni na odpady z tworzyw sztucznych są również ludzie, szczuje się że organizmy ludzkie każdego roku pochłaniają dziesiątki tysięcy mikro-tworzyw, wraz z powietrzem, wodą i żywnością.

Źródło: good-news.centerfacebook

 

Dodaj komentarz