fbpx

„Ekochuligani” zerwali betonowe płyty z chodnika i posadzili zieleń

Mieszkańcy warszawskiej Pragi, z udziałem aktywistów, postanowili na własną rękę zadbać o swoje otoczenie, zrywając płyty chodnikowe i zastępując je roślinami. Działacze chcieli w ten sposób „ośmielić” ratusz do działania.

Kilka dni temu, na ulicy Stalowej miała miejsce mała rewolucja. Aktywiści oraz okoliczni mieszkańcy postanowili we własnym zakresie poprawić wygląd swojego najbliższego otoczenia. W ciągu dwóch godzin działacze rozebrali 8 m kw. chodnika i odciążyli korzenie dwóch robinii akacjowych, które rosły pod spodem wypychając betonowe płyty. Między korzeniami posadzone zostały wrzosy, róże, żurawki, jaśminowiec wonny, irgę błyszczącą, liliowce, bukszpany i rozchodniki.

Mówią o sobie „ekochuligani”

Celem akcji było „ośmielenie ratusza do działania”. Miejscy urzędnicy mieli zwlekać z pracami dotyczącymi zazieleniania ulicy. Aktywiści mówią na siebie „ekochuligani”.

– Ulica Stalowa to jedna z najbardziej charakterystycznych ulic Pragi. Niepowtarzalny klimat zawdzięcza robiniom akacjowym. Niestety, drzewa są w złym stanie i z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Razem z mieszkańcami i pracownikami ratusza prowadzimy konsultacje nad spójną koncepcją zazielenienia ulicy. Chodzi o powiększenie mis drzewnych w przestrzeni chodnika, co pozwoli na lepszy dostęp wody i powietrza do korzeni oraz wzbogacenie ulicy o nowe krzewy, drzewa i małą architekturę w postaci ławek, stojaków na rowery czy koszy na śmieci. Żeby zapewnić finansowanie dla tych zmian, zgłosiliśmy do budżetu obywatelskiego projekt Zielona Stalowa. Niestety, nie został dopuszczony do głosowania. A my, jako jego autorzy, nie zgodziliśmy się na absurdalne zmiany zaproponowane przez weryfikujących projekt urzędników, którzy twierdzili, że nie da się rozpłytować chodników w ciągu roku budżetowego, a wcześniej twierdzili, że można to zrobić w cztery miesiące – wyjaśnia w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Grzegorz Walkiewicz, aktywista i radny Dzielnicy Praga-Północ.

Inicjatywa mieszkańców uprzedziła działania Zarządu Dróg Miejskich na tym terenie, który planował jesienią zazielenić półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej długości tego odcinka, płyty chodnikowe miały być zastąpione trawnikiem, drzewami i rabatami kwiatów. W ramach programu prawie 2,3 tys. m kw. betonowych powierzchni ma zostać zastąpione zielenią. Zarząd planuje również montaż około 30 stojaków rowerowych i takiej samej liczby ławek.

Dlaczego miasto zwleka z remontem?

– Czekamy na zgodę konserwatora zabytków, która jest konieczna do uzyskania pozwoleń budowlanych. Wtedy zazielenimy Stalową, tak samo, jak robimy to właśnie na Ludnej, na Saskiej, na Jana Pawła II, na Wybrzeżu Kościuszkowskim, za chwilę na Paryskiej i Francuskiej. Stalowa jest ulicą zabytkową i zgoda konserwatora jest niezbędna, by mieć pewność, że wszelkie zmiany nie naruszą jej charakteru. Musimy mieć pewność, że jeśli ktoś złamie sobie tam nogę, to będzie wiadomo, że przyczyną nie jest źle wykonana przebudowa, bo wszystko zrobiono w zgodzie ze sztuką. Aktywiści postanowili wykorzystać ostatnią okazję na podkreślenie, jak bardzo to miasto i ten projekt jest ich. Wiele razy wspierali projekty trudne do przeforsowania, ale tym razem trudno zrozumieć i doceniać zabieganie o rzeczy, które i tak będą zrealizowane. Nie szkoda czasu i energii? – zastanawia się Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM.

Jak zapewniają „ekochuligani”, podczas akcji nie ucierpiała żadna płyta chodnikowa. Co więcej, zdjęte płyty służą obecnie mieszkańcom jako ławki, których do tej pory na Stalowej brakowało. Mieszkańcy po prostu nie chcieli bezczynnie czekać na działania ratusza, który słynie z niespełnionych obietnic.

Urzędnicy będą poprawiać projekt

ZDM informuje o realizacji pierwotnego planu zazielenienia Stalowej, urzędnicy muszą jednak nanieść poprawki, z powodu akcji aktywistów. „Ekochuligani” zapowiadają, że akcja na Stalowej nie będzie ostatnią. Mają już kilkanaście miejsc zgłoszonych do społecznego „rozbetonowania’. Na razie nie zdradzają szczegółów.

Dodaj komentarz