fbpx

W honduraskiej dżungli odkryto nowe gatunki zwierząt

W honduraskiej dżungli La Mosquitia, na terenie tropikalnych lasów o powierzchni 350 tys. hektarów, odkryto ponad 30 nowych gatunków zwierzą. Natrafiono również na gatunki uznawane dotychczas za wymarłe.

Jak podaje dziennik „El Pais”, badania nad fauną i florą w La Mosquitia prowadzone są przez międzynarodowy zespół badawczy od 2017 roku. Wśród nowo odkrytych gatunków największą grupę stanowią ptaki, m.in. papugi.

„28 ptaków ze 198 wszystkich zaobserwowanych w La Mosquitia nigdy nie zostało udokumentowanych. Dodatkowo, sześć innych gatunków to ptaki bliskie wyginięciu” – poinformowali biolodzy prowadzący badania w Hondurasie.

W gronie nowo odkrytych gatunków zwierząt znalazła się między innymi słodkowodna ryba z gromady promieniopłetwych. Z informacji biologów wynika, że w honduraskiej dżungli znaleziono gatunki, które uważane były za wymarłe w Ameryce Środkowej, takie jak np. wąż Rhinobothryum bovallii, a także żaba Teratohyla spinosa.

W ramach badania zespół przyjrzał się także roślinom, natrafiając na 14 gatunków zagrożonych, a także 10 uważanych za bliskie wyginięciu, takie jak np. palma Reinhardttia gracilis oraz paproć Adiantum pulverulentum.

„Obszary dżungli La Mosquitia to jeden z nielicznych obszarów w Ameryce Środkowej, gdzie procesy ekologiczne i ewolucyjne pozostają nienaruszone” – podsumowali autorzy badania prowadzonego w honduraskich lasach tropikalnych.

Wspierane finansowo przez honduraską administrację państwową badania pierwotnie służyły przestudiowaniu potencjału archeologicznego dżungli La Mosquitia. „W ostatnim czasie w La Mosquitia rozpoczęły się badania archeologiczne. Prace te będą kontynuowane” – poinformowało biuro prasowe rządu Hondurasu.

Źródło: El Pais

Dodaj komentarz