fbpx

Sąd Najwyższy we Włoszech – Jeśli polityk nie dotrzyma słowa, można nazwać go kłamcą

Polityka, który nie spełnił obietnic wyborczych, można nazwać “kłamcą, hipokrytą i nikczemnikiem”- orzekł włoski Sąd Najwyższy. Zajmował się sprawą byłego burmistrza z Sycylii, którego przeciwnicy polityczni rozwiesili plakaty z wyzwiskami pod jego adresem.

Jak podały włoskie media, Bruno Antonio Parisi obiecywał w kampanii przed wyborami, że jako burmistrz miasteczka Furci Siculo koło Mesyny będzie pełnić swoją funkcje bezpłatnie. Już po wyborze zaczął jednak pobierać pensję.

 W 2014 roku sąd pierwszej instancji w Mesynie skazał sześciu lokalnych polityków za zniesławienie Parisiego. Dwa lata później uniewinnił ich sąd apelacyjny. Były burmistrz zaskarżył ten wyrok, domagając się odszkodowania za zniesławienie. Jednak wyrok sądu apelacyjnego utrzymał Sąd Najwyższy, przyznając, jak się podkreśla, prawo do krytyki pod adresem polityka.
Według sądu ostra krytyka wobec burmistrza odnosiła się do jego decyzji politycznych i administracyjnych i nie była – wbrew temu, co utrzymywał – „atakiem na jego godność moralną i intelektualną”.
Czytaj więcej na: wiadomosci.dziennik.pl

 

Dodaj komentarz