fbpx

W Krakowie uruchomiono słynną fontannę prof. Zina. Mieszkańcy czekali na to 15 lat

W krakowskim, odrestaurowanym parku wkrótce zostanie udostępniona dla oglądających słynna fontanna prof. Wiktora Zina. Zabytek przez wiele lat stał nieużywany na Rynku Głównym z powodu zaginionej dokumentacji.

We wrześniu 2020 r. w Prokocimiu zostanie oddany do użytku słynny park Anny i Erazma Jerzmanowskich, wraz z głównym zabytkiem – fontanną według projektu prof. Zina. Renowacja zabytku była bardzo czasochłonna, a wszystko z powodu zaginionych dokumentów, które wyjaśniały jej skomplikowany mechanizm. Przypomnijmy, że fontanna zniknęła z Rynku Głównego w 2005 r. Nikt nie przypuszczał, że renowacja wydłuży się o kilkanaście lat.

Projekt udało się odtworzyć dzięki pomocy Krakowian, którzy posiadali w domu zdjęcia archiwalne. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie korzystając ze starych fotografii przywrócili wspólnymi siłami zabytek do pierwotnego stanu. Radość mieszkańców z powodu uruchomionej fontanny jest tym większa, że wiele z nich jest aktualnie nieczynna z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Miejmy nadzieję, że uruchomiona fontanna projektu prof. Zina da początek kolejnym.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: lifeinkrakow.pl

Foto:YouTube

 

 

Dodaj komentarz