fbpx

Na dachach 300 przystanków posadzono ulubioną roślinę pszczół. „Prezent dla wyjątkowych zwierząt”

W holenderskim Utrechcie, na dachach ponad 300 przystanków autobusowych, posadzono kwiaty przyjazne pszczołom. Rozchodnik okazały to miododajny gatunek, który w okresie kwitnienia jest bardzo chętnie odwiedzany przez te owady.

Jest to prezent, który miasto postanowiło przekazać tym niezwykle ważnym zwierzętom – podaje Independent.

Kwiatowe instalacje na dachach przystanków w Utrechcie, nie tylko pozytywnie wpływają na bioróżnorodność biologiczną w mieście, ale także wychwytują drobny pył z powietrza oraz magazynują wodę deszczową. Roślinność na dachach znajduje się pod opieką specjalnej ekipy ogrodników, którzy poruszają się po mieście pojazdami elektrycznymi.

W ostatnim czasie władze Utrechtu rozpoczęły serie działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Samorząd planuje zakup 55 autobusów elektrycznych, dzięki czemu w 2028 roku transport publiczny w mieście będzie w 100 proc. zasilany z odnawialnych źródeł energii, głównie z holenderskich wiatraków.

Warto dodać, że Holandia jest pierwszym krajem na świecie, gdzie już teraz cały kolejowy transport publiczny jest zasilany przez energię z wiatru.

Utrecht uruchomił również program dofinansowań dla mieszkańców, którzy chcieliby posadzić rośliny na swoich dachach.

Źródło: independent.co.uk

One thought on “Na dachach 300 przystanków posadzono ulubioną roślinę pszczół. „Prezent dla wyjątkowych zwierząt”

Dodaj komentarz