fbpx

GOPR uruchomiło aplikację „Ratunek” na urządzenia mobilne

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) uruchomiło aplikację o nazwie Ratunek – na urządzenia mobilne. Dzięki niej ratownicy będą mogli precyzyjnie namierzyć osobę wzywającej pomocy w górach. Wkrótce aplikacja ma służyć także ratownikom wodnym.

  • Dzięki temu systemowi będziemy mogli znacznie szybciej dotrzeć do poszkodowanych w górach; może być nawet tak, że zagubionemu turyście wskażemy drogę przez telefon, bez konieczności wszczynania kosztownej akcji poszukiwawczej – powiedział dziennikarzom naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród.

Aplikację, działającą na najpopularniejszym w kraju systemie operacyjnym urządzeń mobilnych Android (od wersji 4.0), można bezpłatnie pobrać poprzez Google Play lub ze strony internetowej www.ratunek.eu.

Osoba zgłaszająca za pomocą aplikacji wypadek lub np. to, że zabłądziła, będzie namierzona z dokładnością nawet do trzech metrów. – To bardzo istotne dla ratowników. Często bywało tak, że osoba potrzebująca pomocy nie umiała dokładnie określić swojej pozycji lub nawet podawała błędną lokalizację – wyjaśnił naczelnik.

Ratownik dyżurny, który będzie przyjmował zgłoszenie, zobaczy na mapie na monitorze dokładną lokalizację osoby wzywającej pomocy. Turysta – łącząc się z centralą GOPR – będzie tak jak dotychczas mówił ratownikowi dyżurnemu, co się stało i jakiej pomocy potrzebuje.

 

Czytaj więcej na wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz