fbpx

Są warte 2 tys. euro za kilogram! Te grzyby można znaleźć w Polsce

W Japonii grzyb tego gatunku bywa nawet wręczany jako prezent ślubny. W Polsce pierwszy raz odkryto je w 1921 roku. Później, przez kolejne 100 lat nikt go nie widział. Niedawno jednak grzybiarze natrafili na jego trop w Beskidach.

Mowa tu o gąsce sosnowej, znanej w Japonii jako matsuake. Do 2021 roku uważano, że w Polsce gatunek ten nie występuje. Wtedy jednak odkryto jego owocniki w Gdańsku. Z kolei Pani Beata Starowicz znalazła trzy stanowiska tego rzadkiego okazu w gminie Zawoja w Małopolsce. Okazuje się, że grzybiarka natrafiła na gąski sosnowe także w tym sezonie.

– Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości… Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska – mówi grzyboznawca i autor książek o grzybach Wiesław Kamiński, cytowany przez “Gazetę Wyborczą”.

Unikalny grzyb był widziany w Beskidach

Specjalista opisuje w swoim atlasie grzybów, że owocniki gąski sosnowej przypominają nieco najmłodsze egzemplarze borowików albo pewnych opieniek. Młode grzyby mają stożkowaty i gruby kapelusz. Jego brzegi zawinięte są ku trzonowi, a on sam jest brązowy i gładki w dotyku. Śliski robić ma się podczas deszczowych i mglistych dni.

Z kolei trzon gąski jest długi, brązowo biały i grubieje ku podstawie. Blaszki grzyba są zatokowato wycięte przy trzonie i często osłonięte błoną.

W Japonii grzyby te stanowią rarytas. Kosztują nawet 2 tys. euro za kilogram

Jak podaje portal ekologia.pl, gąski sosnowe są niezwykle smaczne. Grzyby te cenione są za niezwykły aromat przypominający cynamon, który nie znika nawet po dłuższym gotowaniu czy smażeniu. W Kraju Kwitnącej Wiśni grzyb ten znany jest pod nazwą matsuake.

W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane jako prezent na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma gąsek sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, za które trzeba zapłacić nawet 2 tys. euro za kilogram.

Źródło: nagrzyby.pl

One thought on “Są warte 2 tys. euro za kilogram! Te grzyby można znaleźć w Polsce

Dodaj komentarz