fbpx

Siedmiolatka zaskoczyła poszukiwaczy – znalazła narzędzie sprzed tysięcy lat

Po żniwach pasjonaci archeologii z grupy Brzescy Poszukiwacze Historii postanowili przeszukać działkę niedaleko Kruszyna w woj. kujawsko-pomorskim. Na miejscu natrafili na ciekawe artefakty. Jeden z nich, pochodzący sprzed kilku tysięcy lat, znalazła siedmioletnia córka jednego z eksploratorów.

Brzescy Poszukiwacze Historii po zakończeniu żniw rozpoczynają kolejny sezon poszukiwań. Pasjonaci przeczesywali ostatnio jedną z działek w pobliżu Kruszyna. Jeden z członków stowarzyszenia zabrał na poszukiwania swoje dzieci, aby podzielić się z nimi swoją pasją. Maluchy miały szukać elementów ceramiki. Wszystkich zaskoczyła siedmioletnia córka poszukiwacza, która znalazła przedmiot sprzed tysięcy lat.

— W pewnym momencie podeszła, mówiąc, że znalazła coś fajnego. Jak się okazało, dziewczynka odnalazła na polu element narzędzia krzemiennego datowanego na tysiące lat przed naszą erą — mówi Dawid Kubiak, przewodniczący stowarzyszenia.

Według specjalisty z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi odnaleziony przedmiot pochodzi z okresu neolitu.

— Jest zrobiony z krzemienia czekoladowego z Gór Świętokrzyskich i był prawdopodobnie elementem wióra retuszowanego, półtylczaka lub drapacza. Przedmioty te służyły między innymi do obróbki drewna, kości czy też po prostu do cięcia — dodaje Dawid Kubiak.

Tego dnia poszukiwacze znaleźli również fibulę, czyli ozdobną zapinkę służącą do spinania szat. W Europie używana była od późnej epoki brązu (około 1500 p.n.e.), aż do średniowiecza. Znalezisko z powiatu włocławskiego datowane jest na lata 160-260 naszej ery.

— Znalezisko to jest już kolejnym artefaktem, które potwierdza, że niedaleko miejscowości Kruszyn swoje osadnictwo miała ludność kultury przeworskiej — podkreśla Kubiak.

Wszystkie przedmioty odnalezione pod Kruszynem trafią do jednego z muzeów we Włocławku. Konserwator zabytków ma określić ramy czasowe, z których pochodzi jeszcze jeden przedmiot, znaleziony przez Brzeskich Poszukiwaczy Historii w tym samy miejscu. To prawdopodobnie topór bojowy, ale co do tego nie mają jeszcze pewności.

Źródło: tvn24.pl

 

One thought on “Siedmiolatka zaskoczyła poszukiwaczy – znalazła narzędzie sprzed tysięcy lat

Dodaj komentarz