fbpx

Polska w czołówce rankingu, jako piąty kraj z największą liczbą bibliotek na świecie

Zgodnie z najnowszymi badaniami, najbardziej “oczytanym” narodem świata są Finowie. W badaniu Polska znalazła się w czołówce jako piąty kraj z największą liczbą bibliotek na świecie. To cieszy – szczególnie w kontekście fatalnych wyników badań czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową.
Znakomity wynik Finlandii nie może dziwić. Mogący poszczycić się znakomitym systemem szkolnictwa kraj wypadł znakomicie w badaniu przeprowadzonym przez Johna Millera z Uniwersytetu Stanowego Central Connecticut w New Britain. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki osiągane w specjalnych testach umiejętności związanych z literaturą, a także “współczynniki zachowań literackich”, które obejmowały takie aspekty, jak liczbę bibliotek i gazet, długość okresu szkolnego czy dostępność komputerów w poszczególnych krajach.

Ranking “najbardziej oczytanych krajów świata” ma odzwierciedlać występujące w danym kraju “zachowania związane z literaturą” i wspierające je zasoby. Uwzględnia on dane z 200 krajów. Kraje skandynawskie zajmują czołowe pozycje w rankingu.

Czołowa piątka najbardziej oczytanych krajów świata przedstawia się następująco:
1. Finlandia
2. Norwegia
3. Islandia
4. Dania
5. Szwecja
for-reading-813666_960_720

Co ciekawe, badanie wskazuje, że nie ma wyraźnej relacji między liczbą lat, w których dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym czy nakładów na edukację a wynikami wszelkiego rodzaju testów edukacyjnych. Kraje z czołowej piątki rankingu swą dobrą pozycję zawdzięczać mają temu, że w kulturze skandynawskiej czytanie po prostu się ceni. Kluczowe jest także wpajanie najmłodszym, że czytanie jest nie tylko zajęciem rozwijającym, ale – może przede wszystkim – stanowi świetną rozrywkę.

Nas mogą cieszyć wyniki rankingu dotyczącego bibliotek. Wzięto tu pod uwagę zarówno liczbę bibliotek w danym kraju, jak i liczbę książek w nich dostępnych. Polska znalazła się na wysokiej, piątej pozycji. W specjalnym raporcie badacze wskazali również na zmieniającą się rolę bibliotek we współczesnym świecie oraz ich znaczenie w krzewieniu czytelnictwa.

Ranking dotyczący bibliotek:
1 Estonia
2 Łotwa
3 Norwegia
4 Islandia
5 Polska

Wiecej na: granice.pl

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz