fbpx

Nawet kilkuminutowy spacer po posiłku może pomóc w obniżeniu cukru we krwi

Jak wykazują najnowsze analizy, wystarczy pięć minut spaceru po posiłku, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Według badaczy nawet krótka aktywność fizyczna może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i uniknięcia cukrzycy.

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia fizyczne pomagają obliczyć poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Zdaniem naukowców, nie nie trzeba jednak ćwiczyć intensywnie, wystarczy nawet kilka minut spaceru po posiłku. Oczywiście im więcej ćwiczeń, tym lepiej, nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Warto więc wykonać jakąkolwiek aktywność.

Wystarczą od dwóch do pięciu minut

Jak wynika z najnowszych ustaleń, znaczenie ma każda forma aktywności fizycznej, ważne, tylko aby nie zalegać w fotelu. Wskazuje na to metaanaliza siedmiu badań opublikowana przez “Sports Medicine”. Wykazała ona, że wystarczy przespacerować się po posiłku przez zaledwie dwie do pięciu minut, by zmniejszyć poziom cukry we krwi. A spadek poziomu glukozy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego.

— Wystarczy zrobić dla siebie nawet coś małego, żeby czerpać z tego korzyści, nawet jeśli są to tylko małe kroki — przekonuje w wypowiedzi dla “New York Timesa” dr Kershaw Patel, kardiolog z Houston Methodist Hospital, który nie uczestniczył w badaniach.

Badania przeprowadzono wśród osób, które nie miały cukrzycy typu drugiego ani tak zwanego stanu przedcukrzycowego (z podwyższonym poziomem cukry we krwi na czczo, ale nie wskazującym jeszcze na cukrzycę). Wykazały one, że nawet jeśli nie spacerujemy, a tylko wstaniemy od stołu, to już możemy zmniejszyć poziom cukry we krwi.

Mięśnie spalają nadmiar cukru

Oczywiście spacer daje lepsze efekty, a im jest on bardziej intensywny, tym lepiej.

— Wynika to z tego, że mięśnie spalają nadmiar cukru, jaki w organizmie jest wydzielany po posiłku — wyjaśnia Jessie Inchauspe, autorka książki “Glucose Revolution: The Life-Changing Power of Balancing Your Blood Sugar”.

Specjalistka namawia jednak do dłuższych spacerów po posiłku, trwających od 60 do nawet 90 minut. Przekonuje, że pomaga każdy wysiłek fizyczny, to mogą być nawet prace domowe lub praca w ogródku. Jeszcze lepsze efekty daje na przykład jazda na rowerze.

Krótki, nawet kilkuminutowy spacer ma jednak tę zaletę, że można go podjąć w zasadzie w każdych warunkach, również podczas pracy, na przykład w biurze. Wystarczy pójść zrobić sobie kawę. Dla osób pracujących zdalnie zaleca się w czasie pracy wyjście z domu i przespacerowanie się choćby dookoła budynku. A jeśli i to nie jest możliwe, można wstać od biurka, przejść się po mieszkaniu lub wyjść na balkon.

Dodaj komentarz