fbpx

Niezwykłe okulary, które leczą daltonizm

Każdy z nas widzi trochę inaczej. To, co dla ciebie jest czerwone albo niebieskie, wynika z unikalnego sposobu, w jaki twój mózg interpretuje światło. Większość z nas widzi kolory podobnie, ale u ok. 4% ludzi na świecie interpretacja kolorów jest wadliwa.

Powodem daltonizmu jest niewłaściwe pochłanianie światła przez fotoreceptory. W zdrowym oku dzielą się one na trzy rodzaje, z których każdy odbiera inny kolor: czerwony, zielony lub niebieski. U daltonistów niektóre z nich się nakładają, przez co wiele barw wygląda tak samo.

Niedawne odkrycie może wyeliminować tę wadę. W 2010 roku Don McPherson, profesor inżynierii materiałowej z San Francisco, pożyczył koledze okulary, które zaprojektował do ochrony oczu lekarzy podczas operacji z użyciem lasera. Okazało się, że zaczął on dostrzegać kolory, których nie widział nigdy wcześniej.

Na początku myślał tylko, że wyglądają fajnie, a potem zaczął wykrzykiwać, że widzi dziwne rzeczy – powiedział McPherson. Dopiero gdy uświadomił sobie, że ta zmiana miała sens, powstała technologia EnChroma.

Okulary EnChroma dzięki domieszce żelaza blokują światło o długościach fali pomiędzy trzema głównymi kolorami, zmieniając sposób, w jaki oczy reagują na światło. Dzięki temu daltoniści mogą zobaczyć świat prawie taki sam jak zdrowe osoby.

Efekt przy noszeniu okularów EnChroma jest fascynujący, ale to po ich zdjęciu dzieją się niesamowite rzeczy: wiele osób twierdzi, że zaczęli widzieć kolory nawet bez okularów. Jeszcze nie sprawdzono tego naukowo, ale eksperci mówią, że trwała zmiana w widzeniu jest możliwa. Dr Marc Dinkin, dyrektor neurookulistyki w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, tłumaczy, że teoretycznie mózg mógłby przyzwyczaić się do postrzegania różnych kolorów poprzez użycie specyficznych filtrów, takich jak okulary i kontynuować rozpoznawanie nawet po ich zdjęciu.

Czytaj więcej na: newsweek.pl

Dodaj komentarz