fbpx

W tym kościele pozwalają spać bezdomnym, oferują im ciepłe koce i masaże

Brak snu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych osób bezdomnych. Dzięki projektowi „Gubbio”,  225 potrzebujących może codziennie odnaleźć chwilę wytchnienia i przespać się w bezpiecznym miejscu, pod dachem kościoła.

Projekt Gubbio został założony w 2004 roku przez działaczy społecznych Shelly Rodera i ojca Louisa Vitale, w odpowiedzi na rosnącą liczbę mężczyzn i kobiet mieszkających na ulicach San Francisco.

„Nie zadajemy żadnych pytań, kiedy nasi goście wchodzą do kościołów; w celu usunięcia wszelkich barier, nie ma żadnych kart wstępu ani formularzy przyjęcia. Nikomu nigdy nie odmawiamy; wszyscy są przyjmowani, szanowani, traktowani godnie i z szacunkiem.” – czytamy na stronie projektu.

Dla potrzebujących przeznaczane jest 2/3 powierzchni na tyłach kościoła, w przedniej części o godzinie 12:15 odprawiane są codzienne msze dla wiernych.

„To silne przesłanie dla naszych bezdomnych sąsiadów, oni są częścią naszej społeczności, nie są wypraszani, gdy inni przychodzą się modlić.”

Oprócz miejsca do odpoczynku, kościół oferuje również ciepłe koce, skarpety, zestawy higieniczne oraz masaże głowy, szyi i grzbietu.

Źródło: thegubbioproject.org

5 thoughts on “W tym kościele pozwalają spać bezdomnym, oferują im ciepłe koce i masaże

 • 16 marca 2018 at 11:19
  Permalink

  W Polsce często w dzień kościoły są zamknięte nawet dla tych co chcą się pomodlić a co dopiero dla bezdomnych którzy chcą się przespać.

  Reply
 • 16 marca 2018 at 14:28
  Permalink

  W kościołach jest dużo cennych złotych przedmiotów, nie dziwię się, że zamykają, jaki inny budynek jest zawsze czynny? Musiałby ktoś ciągle pilnować.
  Jak najbardziej popieram to, co zrobili, na pewno pozytywów jest więcej niż negatywów, nawet jakby ktoś ukradł jakieś złote kielichy, to mnie to osobiście nie rusza, nie wiem po co kościoły tak szpanują z bogactwem. To takie niepotrzebne miejsca do odprawiania zabobonów, bezdomnym się bardziej przyda dach nad głową. Jak ktoś chce się modlić, to może w domu. Chociaż bezdomni powinni mieć swoje specjalne miejsca finansowane przez państwo, tego jest za mało.

  Reply
 • 11 lutego 2019 at 22:27
  Permalink

  Wiele meczetów służy jako miejsce odpoczynku, drzemki czy po prostu ucieczki przed upałem i gonitwą dnia codziennego. Są oazami ciszy na zabieganych i głośnych mediach.

  Reply

Dodaj komentarz