fbpx

Restauracje gotują za darmo dla służby zdrowia

W związku z zaistniałą sytuacją rząd ograniczył funkcjonowanie centrów handlowych. Zamknięte zostały także placówki oświatowe oraz kulturalne. Zaś osoby powracające zza granicy objęte zostaną przez 14 dni kwarantanną. Sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie będą czynne tak, jak dotychczas. Zmiany dotyczące funkcjonowania podczas stanu epidemiologicznego nie ominęły restauracji, od teraz realizacja zamówień możliwa będzie jedynie na wynos lub z dowozem. Już wcześniej zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych, w tym: koncertów, meczów oraz zgromadzeń powyżej 50 osób.

Cała służba zdrowia (lekarze, pielęgniarki i pracownicy karetek) ­– mogą otrzymać darmowy posiłek od restauracji, biorących udział w akcjach, takich jak: #posilekdlalekarza czy #gastropomaga. Jak czytamy na stronie internetowej zbiórki #posilekdlalekarza: „Chcąc jak najbardziej odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych – i pozwolić skupić im się na walce z chorobą – chcemy zaoferować im darmowe posiłki z lokalnych restauracji. Każdy z nas może je opłacić, biorąc udział w zbiórce”. Organizatorami tej akcji są: Spontaniczny Sztab Obywatelski, Stowarzyszenie Niskie Składki oraz Fundacja Otwarty Dialog.

Zbiórka wspierana jest przez Patryka Wachowca z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wachowiec w rozmowie z tvn24.pl sygnalizuje: „(…)zbieramy pieniądze, zbieramy też listę chętnych restauracji. Z każdą restauracją będziemy się rozliczać w tygodniowym cyklu co każdą niedzielę, a one mają nam po prostu dostarczyć dowód, że to zamówienie zostało przekazane”. Następnie dodaje: (…) chcemy w pełni zachować zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych, nie potrzebujemy imion, nazwisk, nie potrzebujemy nawet wizerunku. Ważne, żeby zdjęcie pozwalało nam stwierdzić, że posiłek dotarł do szpitala albo załogi karetki, bo chociaż nazwa akcji to „Posiłek dla lekarza”, to wspieramy każdego z personelu medycznego”.

Wszelkie restauracje, bary mogą wziąć udział w akcji poprzez zgłoszenie online, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej zbiórki. Pocieszające jest to, że liczba restauracji pragnących pomóc służbie zdrowia stale rośnie.

Warto zauważyć, że wsparcie udziela również gdyńska restauracja „Muszla”, akcja nazwana została #gastropomaga. Właściciele zdecydowali się wyciągnąć pomocną dłoń, dlatego od soboty personel medyczny może otrzymać 10 sztuk darmowej pizzy dziennie. Poprzez media społecznościowe restauracja zachęciła również inne zakłady gastronomiczne do pomocy w tak trudnej sytuacji. Niemalże błyskawicznie do akcji przyłączyła się kolejna restauracja z Banina – „ Morze Sushi”, która na Facebooku udostępniła zdjęcia gotowych posiłków wraz z dopiskiem: “Warto pomyśleć i okazać serce tym, którzy robią wszystko, żebyśmy byli zdrowi”. Do akcji dołączyły między innymi: lokal „Kaliszfornia”, wspomagający personel medyczny w Kaliszu czy „Stół i Wół” z Lublina.

Wdzięczni właściciele lokali za pomoc podczas epidemii, pełni podziwu dla całej służby zdrowia zostawiają nie tylko ciepłe posiłki, ale i ciepłe słowa: „Zdajemy sobie sprawę z braku czasu, ogromu pracy i wycieńczenia jakie temu towarzyszy. Pełni wdzięczności za tą ciężką i niebezpieczną pracę pragniemy w ten symboliczny sposób wspierać tych, którzy nam pomagają. Dziękujemy!”.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz