fbpx

Japończycy przekształcili zbieranie śmieci w sport. Na czym polega SpoGomi?

Czy zbieranie śmieci, można przekształcić w emocjonującą dyscypliną sportową? Japończykom się to udało!

SpoGomi to nazwa gry, której nazwa powstała z połączenia japońskiego słowa “gomi”, czyli “śmieci” oraz słowa “sport”. Grupy składające się z 3 do 5 osób rywalizują ze sobą, starając się w jak najkrótszym czasie zebrać jak najwięcej śmieci. W Japonii rozrywka ta zyskuje coraz większą popularność.

Tokio będzie gospodarzem pierwszego Pucharu Świata SpoGomi, który odbędzie się jesienią. Drużyny z różnych krajów będą przemierzać ulice stolicy, szukając odpadków.

Podczas 60-minutowej rozgrywki, 3-osobowe grupy będą miały za zadanie nie tylko znaleźć jak najwięcej odpadów, ale także posegregować je do odpowiednich worków. Następnie śmieci zostaną zważone i sprawdzone, czy zostały poprawnie posegregowane. W przypadku, gdy dwie drużyny zebrały tę samą ilość śmieci, o wygranej zadecyduje ich jakość, ponieważ każdy rodzaj odpadów jest punktowany inaczej. W grze SpoGomi, najcenniejsze są niedopałki, co nie jest zaskakujące, ponieważ rozkładają się one nawet kilkadziesiąt lat.

Chociaż musimy poczekać do jesieni na międzynarodowe rozgrywki, to już teraz możemy wskazać faworyta – Japonię. Japończycy nie tylko wymyślili grę SpoGomi, ale również organizują turnieje na poziomie lokalnym od 2008 roku.

W jaki sposób przebiega gra? Uczestnicy noszą specjalne rękawice ochronne oraz posiadają narzędzia w postaci szczypiec, które ułatwiają zbieranie śmieci bez potrzeby schylania się.

Rozgrywka rozpoczyna się od okrzyku, który brzmi: „Zbieranie śmieci to sport!”.

Zwycięska ekipa zazwyczaj otrzymuje dyplom lub puchar oraz czasami małe nagrody, ale główną wartością jest możliwość rywalizacji i pracy zespołowej. Uczestnicy doceniają, że gra odbywa się na świeżym powietrzu i przyczynia się do czystszych miast. Wszystko to pokazuje, że SpoGomi ma same pozytywne aspekty. Czy warto przeprowadzić takie rozgrywki również u nas?

 

 

 

Dodaj komentarz