fbpx

Luna – robot, który ćwiczy z pacjentem

michal mikulski z robotem luna emg 16413 l

Już niebawem w Krakowie zagości i rozpocznie pracę pierwszy robot rehabilitacyjny Luna EMG. To dzieło firmy EgzoTech z Gliwic być może odmieni oblicze rehabilitacji nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Taką nadzieję ma założyciel firmy Michał Mikulski.

Luna, jedyny na świecie robot wykorzystujący elektromiografię, prowadzi automatyczną rehabilitację ruchową pacjenta.
– Pacjent zostaje podpięty do robota, który zaczyna pomagać mu wykonywać ruchy. Tym, którzy wracają do zdrowia, reguluje opór z czasem go zwiększając – mówi Michał Mikulski.
Jednocześnie Luna zapewnia pełną diagnostykę stanu zdrowia pacjenta. Mierzone są m.in. zakres ruchomości, siła mięśniowa, koordynacja skurczowo-mięśniowa.

z11935049AAMichal Mikulski z egzoszkieletem
Ból związany z rehabilitacją jest ciężki do udźwignięcia. Jednak jeśli w trakcie ćwiczeń kontrolujemy na ekranie statek kosmiczny, układamy puzzle, czy strzelamy kulkami, możemy skupić się na tym, co dzieje się w grze, a ćwiczymy przy okazji. To zupełnie nowa jakość rehabilitacji – podkreśla Mikulski.
Przygoda z pracą nad robotem rehabilitacyjnym zaczęła się od pracy magisterskiej Michała Mikulskiego na politechnice. Najpierw był egzoszkielet kończyn górnych, potem pojawił się też egzoszkielet kończyn dolnych. – W trakcie realizacji tych projektów zaczęliśmy myśleć o tym, jak można pomóc większej liczbie pacjentów. Luna jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

ARVE Error: need id and provider

Źródło:funduszeeu.wp.pl

Dodaj komentarz