fbpx

Najstarsza osoba na świecie obchodzi 117 urodziny

W poniedziałek Maria Branyas z Hiszpanii świętowała swoją 117. rocznicę urodzin. Ta na świecie kobieta wykazuje duże zainteresowanie dziełami Fryderyka Chopina. Pere Aragones, lider katalońskiego rządu autonomicznego, uczestniczył w uroczystości urodzinowej, wręczając jej prezenty i specjalny dyplom.

Przebywająca od niemal dwudziestu pięciu lat w domu dla seniorów w katalońskiej miejscowości Olota, Maria Branyas ma wielkie zamiłowanie do słuchania kompozycji Chopina, które kiedyś sama wykonywała, grając na pianinie.

Maria Branyas, uznawana za najstarszą osobę na świecie, przyszła na świat w 1907 roku w San Francisco. Jej ojciec, Joseph Branyas, był dziennikarzem z Katalonii, który osiedlił się w Kalifornii na rok przed jej narodzinami. Rodzina wróciła do Hiszpanii z powodu kłopotów finansowych, po tym, jak Joseph bez powodzenia próbował wydawać gazetę w języku hiszpańskim o nazwie “Mercurio”.

Po powrocie do kraju Maria związała swoje życie z Katalonią, pracując jako pielęgniarka i w wolnych chwilach oddając się grze na pianinie, z wielką sympatią dla muzyki Chopina.

W 1931 roku Maria poślubiła Joana Moreta, ortopedę, z którym miała trzech synów i jedenastu wnuków. Maria Branyas niedawno obchodziła swoje 117. urodziny, co czyni ją najstarszą żyjącą osobą.

Głośno o niej zrobiło się także podczas pandemii koronawirusa w 2020 roku, gdy zaraziła się SARS-CoV-2. Jej rodzina i bliscy obawiali się najgorszego, biorąc pod uwagę, jak wielkie straty wirus powodował wśród mieszkańców domów opieki dla osób starszych.

Tymczasem, Maria Branyas nie tylko wyzdrowiała po zakażeniu koronawirusem, ale też ustanowiła nowy rekord jako najstarsza osoba na świecie, która pokonała COVID-19. Jak informowali lekarze, ta doświadczona mieszkanka Katalonii przezwyciężyła trudną chorobę wiosną 2020 roku.

Od ponad roku Maria Branyas znajduje się na czele listy najdłużej żyjących ludzi na świecie, po tym jak 17 stycznia 2023 roku odnotowano śmierć 118-letniej francuskiej zakonnicy Lucile Randon.

Źródło: guinnessworldrecords.com

Dodaj komentarz