fbpx

Jak w gabinecie dentystycznym wykonywana jest diagnostyka jamy ustnej?

Osoby mające problem z zębami często szukają odpowiedniego gabinetu dentystycznego do wykonania właściwych badań diagnostycznych. Poszukując odpowiedniego stomatologa, warto zwrócić uwagę na zakres jego usług w gabinecie stomatologicznym oraz zakres wykonywanych badań diagnostycznych. W gabinecie stomatologicznym możemy wykonać szereg badań, jednak nie zawsze będą to te badania, których potrzebujemy. Dlatego warto wcześniej sprawdzić ofertę danego gabinetu.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie badania diagnostyczne można wykonać w gabinecie stomatologicznym
  • na co zwracać uwagę przy wyborze gabinetu stomatologicznego
  • czym jest RTG pantomograficzne, czyli panoramiczne zdjęcie zębów

W gabinecie stomatologicznym dokonamy nie tylko przeglądu dentystycznego, ale także dokonamy ewentualnych napraw zębów lub podstawowej diagnostyki. Zakres może różnić się w zależności od wielkości gabinetu dentystycznego, jego wyposażenia oraz możliwości pod kątem wykonania badań diagnostycznych.

Diagnostyka stomatologiczna, a panoramiczne zdjęcie zębów. Na jakie choroby przyzębia, zębów i stawów skroniowo-żuchwowych pomocne może być zdjęcie pantomograficzne?

Jednym z badań diagnostycznych w zakresie stomatologii jest panoramiczne zdjęcie zębów, czyli zdjęcie pantomograficzne. Umożliwia jednoczesne zobrazowanie zębów z użyciem promieni rentgenowskich. Wykonywane jest ono na zlecenie lekarza dentysty, gdy chce on odpowiednio zdiagnozować pacjenta np. w przypadku usunięcia tzw. zębów mądrości, czyli ósemek. Dzięki temu badaniu lekarz wie jak duże korzenie mają zęby i jaki będzie konieczny zakres ingerencji w ramach zabiegu usunięcia tych zębów. Dodatkowo tego rodzaju badanie wykonywane jest także w przypadku innych przypadłości związanych z jamą ustną, zębami i dziąsłami. Dzięki niemu lekarz uzyskuje odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w zakresie takich informacji jak stopień mineralizacji zębów, przebieg kanałów zębowych, stan szczęki i żuchwy i inne dodatkowe informacje np. przed założeniem aparatu ortodontycznego czy rozpoczęciu leczenia protetycznego.

Zdjęcie panoramiczne zębów możemy wykonać w gabinecie, gdzie dokonujemy zwykłego badania stomatologicznego lub zostać skierowani do konkretnego gabinetu, który koncentruje się jedynie na wykonywaniu tego typu badań.

Zdjęcie panoramiczne zębów – jak wybrać gabinet stomatologiczny w którym wykonamy badanie pantomograficzne?

Chcąc wykonać panoramiczne zdjęcie zębów możemy wybrać gabinet, w którym już wcześniej byliśmy i wiemy, że takie panoramiczne zdjęcie zębów jest wykonywane. Z drugiej strony możemy poszukać w Internecie polecanego przez innych pacjentów gabinetu dentystycznego wykonującego to specjalistyczne badanie z zakresu diagnostyki stomatologicznej. Z pomocą może nam również przyjść wyszukiwarka internetowa. Wystarczy wpisać frazę np. “gabinet dentystyczny Wrocław“.

Cena za badanie może różnić się w zależności od regionu Polski i indywidualnego cennika gabinetu stomatologicznego. Dodatkowo warto zapytać lekarza czy w jakiś sposób mamy przygotowywać się do tego zabiegu i do jakich zleceń zastosować się przed wykonaniem badania. Pamiętajmy, że nie jest to badanie inwazyjne więc nie wymaga znieczulenia pacjenta. Jest to badanie, które nie jest badaniem bolesnym, jest szybkie, a jego wynik otrzymujemy niemal od razu.

Dodaj komentarz