fbpx

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Badacze odkryli, że afrykańskie słonie komunikują się ze sobą pomrukami, które przypominają ludzkie imiona. Wyniki wieloletnich badań opublikowano w czasopiśmie “Nature”.

Dotychczas zoologowie wiedzieli, że tylko dwa gatunki zwierząt — delfiny butlonose (Tursiops truncatus) i konury pomarańczowoczelne (Eupsittula canicularis) — używają imion, naśladując głosy innych osobników. Najnowsze badania, opublikowane w “Nature Ecology and Evolution”, dowodzą, że podobną umiejętność posiadają także słonie.

Niezwykła zdolność

Badania polegały na analizie pomruków samic słoni afrykańskich (Loxodonta africana) i ich młodych, zarejestrowanych w latach 1986-2022. Zwierzęta zamieszkiwały Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii oraz rezerwaty Samburu i Buffalo Springs na północy kraju. Biolodzy odnotowali 469 interakcji między słoniami, gdzie 101 osobników nadawało komunikaty, a 117 je odbierało.

Naukowcy stwierdzili, że komunikacja słoni jest wyjątkowa, ponieważ osobniki używają specyficznych sygnałów do kontaktowania się ze sobą. Te imiona nie były zawsze używane przez inne słonie wobec tego samego osobnika. Słoń rozpoznawał, że dany pomruk jest skierowany do niego i ignorował inne.

Chrząknięcia słonie stosowały do komunikacji na odległość. Najczęściej dorosłe osobniki zwracały się do młodszych, co według badaczy sugeruje, że ta umiejętność wymaga wielu lat nauki.

“Zdolność do abstrakcyjnego myślenia”

Michael Pardo, biolog z Uniwersytetu Stanu Kolorado, powiedział, że badanie “pokazuje, iż słonie używają specyficznych wokalizacji dla każdego osobnika i rozpoznają przeznaczone dla nich wołania”. Dodał, że to “potwierdza tezę, że słonie mogą tworzyć dowolne nazwy dla siebie”.

Prof. George Wittemyer, uczestnik badań, zaznaczył, że te obserwacje “wskazują, iż słonie mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia”.

Dodaj komentarz