fbpx

Niezwykłe odkrycie w Grecji – ślady cywilizacji sprzed 5 tys. lat

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto niezwykły artefakt z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo zaznaczyło, że ten obiekt, o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych, wymaga dokładnych badań, aby określić jego wartość.

“Monument o okrągłym kształcie i średnicy około 48 metrów, według szacunków pochodzi z epoki brązu” – donosi portal eKathimerini.

Artefakt odkryto podczas przygotowań terenu pod nowe międzynarodowe lotnisko w okolicach Chanii. Znajduje się on na wzgórzu Papura, na wysokości 494 metrów, gdzie planowano zainstalować radar dla lotniska.

Ateński rząd zwołał spotkanie, aby omówić dalsze kroki w budowie lotniska, podkreślając, że prace nie mogą zniszczyć odkrytego zabytku ani przeszkadzać archeologom.

Projekt budowy lotniska ma być kontynuowany.

— Naszym priorytetem jest ochrona tego wyjątkowego znaleziska — przekazała minister kultury Grecji, Lina Mendoni, w oficjalnym komunikacie, wyjaśniając, że ochrona zabytku nie wyklucza budowy lotniska.

— Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wartości dziedzictwa kulturowego i skali tego projektu. Budowa lotniska może być kontynuowana, a zabytki będą chronione zgodnie z wymogami — dodała.

W komunikacie podkreślono również, że zakończenie badań wykopaliskowych jest niezbędne do określenia charakteru zabytku i jego powiązań z osadami mieszkalnymi i religijnymi z tego okresu na równinie. Monumentalność budowli i unikalność znaleziska czynią go wizytówką nowego lotniska.

Kultura minojska, znana również jako kreteńska, to jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w regionie Morza Śródziemnego. Powstała około 3000 p.n.e. na wyspie Krecie, a swój szczyt osiągnęła 1500 lat później. Nazwa kultury pochodzi od legendarnego króla Krety — Minosa.

Dodaj komentarz