fbpx

Pierwszy na świecie prom nie emitujący zanieczyszczeń gotowy do rejsów po Morzu Śródziemnym

Prom wyposażony w technologię, która filtruje wszystkie cząstki stałe z jego emisji, jest właśnie gotowy do rozpoczęcia rejsów wokół francuskiego wybrzeża.

Statek zapewnia lepszą ochronę zdrowia swoim pasażerom i całemu morzu dzięki filtrom, które wychwytują 99,9% drobnych cząstek tlenku siarki, pozwalając Lazurowemu Wybrzeżu oddychać swobodniej.

Każdy, kto kiedykolwiek podróżował promem lub statkiem wycieczkowym po wyspach Morza Śródziemnego, mógł zauważyć  czarny dym generowany przez silnik statku. To przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia morza poprzez osadzanie się drobnych cząstek w wodzie. La Piana, statek zaprojektowany przez francuską firmę promową La Méridionale, ma wbudowane filtry wzorowane na tych stosowanych w naziemnych spalarniach odpadów lub elektrowniach na biomasę.

Tlenki siarki z silnika emitowane są do komory z wodorowęglanem sodu, który niszczy cząstki stałe. Komora jest następnie opróżniana i przesyłana do filtra, który  je wszystkie zatrzymuje. Po przybyciu do brzegu ciężarówka może odebrać szkodliwy materiał.

Wyzwaniem dla nas było stworzenie urządzenia odpowiedniego dla sektora morskiego – powiedział Christophe Seguinot, dyrektor techniczny La Méridionale. –Wiązało się to z koniecznością dostosowania urządzenia do mniejszych i lżejszych rozmiarów, tak aby można je było zainstalować na pokładzie promu, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca dla podróżnych.

La Piana obsługuje obecnie Ajaccio i Propriano na francuskiej wyspie Korsyce oraz Tanger w Maroku. Prom wypływa z Marsylii, która szczególnie cierpi z powodu zanieczyszczenia powietrza przez statki wycieczkowe. Marsylia jest jednym z najczęściej odwiedzanych portów przez europejskie statki wycieczkowe, tym bardziej że Wenecja zabroniła im wpływania do swojego kanału.

Niedawno 50 000 obywateli podpisało petycję o zakazie wpływania statków wycieczkowych do Nowego Portu, ale dla La Piana prawdopodobnie zrobią wyjątek.

Poniżej prezentacja firmy (po francusku)…

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach

Dodaj komentarz