fbpx

Nowy wynalazek zasilany energią słoneczną tworzy paliwo wodorowe z powietrza

Zaawansowana technologicznie gąbka może absorbować parę wodną z powietrza i przekształcać ją w czysty wodór do wykorzystania w pojazdach i maszynach napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Gąbka ta wykorzystuje elektrolizę do pozyskiwania czystego wodoru i może być zasilana energią słoneczną lub wiatrową, wytwarzając tym samym paliwo z odnawialnej energii elektrycznej.

Jedyne przenośne ekologiczne źródło paliwa, które mogłoby zastąpić olej napędowy lub naftę na większą skalę – czysty wodór nie występuje obficie w przyrodzie.  Znalezienie sposobów na jego zrównoważoną produkcję jest kluczem do rozszerzenia jego zastosowania w przemyśle i transporcie.

Pojazdy mogą być wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe, które spalają czysty wodór z tlenem, tworząc efekt podobny do tego, jaki występuje przy spalaniu paliw kopalnych, z tym że jedyną emisją jest wodór plus tlen-woda.

Podobny do saszetek z żelem krzemionkowym, które można znaleźć w produktach pakowanych, zespół inżynierów chemicznych z Australii opracował higroskopijny żel, który pochłania wilgoć z powietrza. Po kontakcie z żelem jest rozdzielana w procesie elektrolizy na wodór i tlen.

Moduł ten może pracować w środowisku pozbawionym wilgoci, o wilgotności względnej 4%, pokonując problemy z zaopatrzeniem w wodę i produkując ekologiczny wodór w sposób zrównoważony, z minimalnym wpływem na środowisko – piszą autorzy. –Moduły mogą być łatwo skalowane, aby dostarczyć wodór do odległych, (pół) jałowych i rozproszonych obszarów.

Niemcy wymieniły niektóre lokomotywy spalinowe używane w swoich pociągach regionalnych i towarowych na te zasilane wodorem, podczas gdy Nowa Zelandia stara się nawodnić niektóre odcinki autostrad, aby usprawnić napędzane wodorem pojazdy 18-kołowe. Pisaliśmy o tym tutaj:

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz