fbpx

Filiżanki i imbryk ozdobiły rynek w Ćmielowie

W centrum Ćmielowa w województwie świętokrzyskim zagościła oryginalna porcelanowa instalacja, która nawiązuje do lokalnej tradycji. Oficjalne odsłonięcie zmodernizowanego rynku miało miejsce w ostatnią sobotę.

W ubiegłym roku, burmistrz Joanna Suska podjęła decyzję o przebudowie centrum Ćmielowa. Plany zakładały, że serce miasta zostanie udekorowane wyjątkowym serwisem do kawy, co ma być hołdem dla miejscowej tradycji związanej z produkcją porcelany.

Choć prace były dostrzegane przez mieszkańców od pewnego czasu, oficjalne otwarcie miało miejsce w sobotę. Na odnowionym rynku stanęły cztery ławki w formie filiżanek oraz fontanna w kształcie czajniczka. Imprezę umiliły występy muzyczne oraz tańce wokół “ćmielowskiego czajniczka”.

Instalacja w centrum miasta jest inspirowana historyczną kolekcją Empire, którą wyprodukowała miejscowa Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież.

Ćmielów zawsze był związany z produkcją porcelany. Nie mogliśmy sobie wyobrazić rewitalizacji centrum bez odwołania do tej bogatej historii i dziedzictwa. Teraz w Ćmielowie można nie tylko korzystać z unikatowych porcelanowych zestawów do picia kawy czy herbaty, ale również usiąść w porcelanowych filiżankach na rynku — wyjaśniła burmistrz miasta w rozmowie z PAP.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Radia Kielce, środki na realizację projektu pochodziły z Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. Całość prac pochłonęła 3,3 miliona złotych, z czego 5% stanowił wkład własny gminy. Ponadto odbyły się również prace modernizacyjne w parku, gdzie zainstalowano nową nawierzchnię i oświetlenie.

One thought on “Filiżanki i imbryk ozdobiły rynek w Ćmielowie

  • 26 września 2023 at 13:35
    Permalink

    Zawsze dajecie za malo zdjec i trzeba sobie samemu szukac w google:) prosimy o wiecej zdjec

    Reply

Dodaj komentarz