fbpx

Komunikacja miejska za darmo. Akcja w wielu polskich miastach

W ten weekend różne miasta Polski obchodzą Dzień bez Samochodu. W ramach tego wydarzenia, władze lokalne zachęcają ludzi do zrezygnowania z korzystania z własnych pojazdów i przesiadki do komunikacji publicznej. Aby zachęcić mieszkańców, proponują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. W niektórych miastach, żeby skorzystać z darmowego transportu, trzeba przedstawić dowód rejestracyjny.

22 września  obchodzimy Dzień bez Samochodu. Jest to punkt kulminacyjny Europejskiego Tygodnia Mobilności, który trwa od 16 do 22 września. Celem tej międzynarodowej inicjatywy jest promocja ekologicznych środków transportu oraz zachęcanie ludzi do korzystania z bardziej przyjaznych dla środowiska opcji przemieszczania się. W wielu polskich miastach, w tym dniu komunikacja miejska jest darmowa.

W takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Wrocław i Gorzów Wielkopolski, w piątek kasowniki w środkach komunikacji miejskiej będą wyłączone. Bramki w metrze warszawskim zostaną otwarte dla wszystkich chętnych.

W Gorzowie Wielkopolskim jest dodatkowa zachęta dla kierowców, którzy pokażą dowód rejestracyjny podczas podróży komunikacją miejską. Jak podaje strona internetowa urzędu miasta, „100 właścicieli samochodów otrzyma vouchery na bezpłatne przejazdy przez tydzień”.

Niektóre miasta, jak Rzeszów i Łódź, oferują darmowy transport publiczny tylko dla właścicieli samochodów, a nawet ich współpasażerów, pod warunkiem okazania dowodu rejestracyjnego. W Poznaniu, na podstawie dowodu rejestracyjnego, jedna osoba może podróżować za darmo, również pociągami lokalnymi do granic województwa.

Dzień bez Samochodu jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Wszystkie szczegóły dotyczące możliwości skorzystania z darmowych przejazdów w piątek są dostępne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych różnych urzędów miast.

One thought on “Komunikacja miejska za darmo. Akcja w wielu polskich miastach

  • 24 września 2023 at 12:34
    Permalink

    W Chełmie (woj. Lubelskie) komunikacja miejska jest za darmo dla wszystkich od dawna 😉

    Reply

Dodaj komentarz