fbpx

Od 20 lat budują średniowieczny zamek, używając średniowiecznych metod – rezultat jest imponujący

Jeśli fascynuje Was  średniowiecze,  nie potrzebujecie wehikułu czasu aby choć na chwilę poczuć się jak w tamtym okresie. Guedelon Castle w regionie Burgundia we Francji, to wyjątkowe miejsce w którym wolontariusze, oraz pasjonaci historii, budują wspólnie autentyczny, 13-wieczny zamek, używając jedynie technik i materiałów które były dostępne w tamtych czasach.

Budowę rozpoczęli Michel Guyot i Maryline Marti w 1997 roku. Od tego czasu zamek pnie się ku górze. Po 20 latach pracy widać jak złożone jest to zadanie. Przez ten czas twórcy stworzyli 55 miejsc do pracy dla naukowców i ochotników. Rokrocznie plac budowy odwiedza 300 tysięcy gości z całego świata.

Projekt wspierają etnografowie i archeologowie z całej Europy. Dzielą się swoją wiedzą na temat realiów budowy zamków z epoki, a niekiedy mogą wypróbować własnoręcznie czy dane założenie miało sens w tamtych czasach. Miejsce jest ważne również pod względem edukacyjnym ponieważ umożliwia obserwacje procesu powstawania średniowiecznych zabudowań obronnych. Taka wiedza jest dla naukowców bezcenna.

Na potrzeby funkcjonowania zamku, wymyślono powiązaną  z tamtym okresem przedakcję historyczną, która opisuje projekt oraz konstrukcję budowli. Zgodnie z kronikami Guedelon, prace zaczęły się 1228 r. Każdy tok budowy ma odzwierciedlenie w księgach zamku, według zapisów mamy teraz rok 1248.

„Zasada jest taka, że korzystamy tylko z narzędzi i środków,  które są opisane w dokumentach z tamtych czasów” – mówi Sarah Preston,  angielski przewodnik.

„Co jest zabawne, chociaż byliśmy niezwykle dokładni, zauważyliśmy że naszemu projektowi brakowało  „duszy”. Wymyśliliśmy więc właściciela, który miewał swoje własne upodobania, pewne rzeczy lubił a pewnych nie, chciał to lub tamto”

Seigneur Guilbert jest średniowiecznym feudalnym lordem, który dostał wsparcie finansowe na budowę zamku, w nagrodę za to że stanął po stronie korony, podczas rebelii w 1226.

Po jakimś czasie zdaliśmy sobie sprawę, że kamieniarze łupią kamienie na wieżę zbyt perfekcyjne, co byłoby niewłaściwe. To sugerowałoby, że właściciel ma dużo pieniędzy i jednocześnie małą armię w zamku, co nie byłoby zgodne z sytuacją.”

Zakończenie tej niesamowitej budowy planowane jest około 1253 roku, czyli w 2023 w dzisiejszym świecie.

W 2014 roku telewizja BBC Two nagrała program „Secrets of the Castle” dotyczący procesu budowy zamku Guédelon. W programie zamek został nazwany „największym na świecie archeologicznym eksperymentem”.

 

Źródło: good-news.center, guedelon.fr/en/

Dodaj komentarz