„Cudowny lek” za 80 gr może powstrzymać raka jelita grubego
Najczęściej przepisywany lek na cukrzycę może przynieść przełom w leczeniu raka jelita grubego. Pierwsze badania wskazują, że może on znacząco wspomóc istniejące terapie.
Metformina daje nowe perspektywy terapii raka jelita grubego
Metformina jest popularnym środkiem na cukrzycę, który wpływa na sposób przetwarzania energii przez organizm i bywa określany mianem „cudownego” specyfiku. Badacze zauważyli, że pacjenci przyjmujący ten lek rzadziej zapadają na raka jelita grubego niż osoby, które go nie stosują. Postanowili dokładniej zbadać tę zależność, a pierwsze rezultaty są bardzo obiecujące.
To szansa na nowe podejście terapeutyczne — stwierdziła Holli Loomans-Kropp z Uniwersytetu Stanowego Ohio, kierująca projektem badań nad działaniem metforminy na nowotwory jelita grubego. Jej zespół potwierdził, że lek ten może rzeczywiście wspierać leczenie raka, choć podkreśla, że metformina sama w sobie nie stanowi całkowitego rozwiązania – jest tylko uzupełnieniem terapii.
Eksperymenty na komórkach nowotworowych pokazały, że dodanie metforminy wspiera leczenie raka jelita grubego. Kolejnym etapem będą testy na zwierzętach, a następnie próby kliniczne z udziałem ludzi. Jeśli wyniki się potwierdzą, metformina może zostać oficjalnie dopuszczona do terapii wspomagającej leczenie nowotworów.
Dużą zaletą metforminy jest jej powszechność i wyjątkowo niska cena. Nawet w USA pojedyncza tabletka kosztuje zaledwie kilka centów (10-20 centów, czyli około 38-76 groszy). W Polsce również jest bardzo tania – cena tabletki często wynosi około 8 groszy.
Nie tylko cukrzyca i nowotwory
Naukowcy odkryli też inne pozytywne działania metforminy, wykraczające poza leczenie cukrzycy. Wpływa ona na metabolizm cukru w organizmie, wywołując efekty zbliżone do postu czy ćwiczeń fizycznych, wspierając tym samym proces autofagii.
Takie działanie może mieć znaczenie nie tylko w leczeniu, ale i w zapobieganiu nowotworom różnych organów (jelita grubego, jajników, trzustki, płuc), a także przeciwdziałaniu chorobom związanym ze starzeniem, jak demencja.
Co ciekawe, substancje podobne do metforminy (biguanidy) są znane ludzkości już od średniowiecza – były składnikiem rutwicy lekarskiej, stosowanej dawniej w medycynie naturalnej do leczenia cukrzycy.
Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowanie metforminy na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, jest niebezpieczne. Może ona negatywnie wpływać na nerki czy wątrobę, a także nie jest zalecana dla pacjentów tuż po zawale serca.