fbpx

Woda w weneckich kanałach “krystalicznie czysta” podczas zamknięcia na czas kwarantanny

W ciągu kilku tygodni, które upłynęły od czasu zamknięcia miasta Wuhan, wiele źródeł podaje tę samą informację – zanieczyszczenie powietrza znacznie się zmniejszyło, a nawet zniknęło w mieście i jego regionie. Wydaje się, że podobny proces zaczyna zachodzić we Włoszech, które ostatnio także stały się krajem zamkniętym.

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) opublikowała niedawno nagranie z kosmosu, na którym wyraźnie widać, jak drastycznie zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza.

Claus Zehner zarządzający Copernicus Sentinel-5P, satelitą, który wykonał zdjęcia Niziny Padańskiej, powiedział w rozmowie z The Independent, że naukowcy są pewni, iż powodem tych zmian jest zmniejszenie aktywności fabryk i autostrad.

“Pomimo niewielkich różnic w danych wywołanych pokrywą chmur i zmieniającą się pogodą, jesteśmy pewni, że redukcja emisji, które widzimy, zbiega się w czasie z zamknięciem Włoch, co spowodowało obniżenie ilości ruchu na drogach oraz innych aktywności przemysłowych.”, mówi Zehner.

Kanały w Wenecji także stały się niespotykanie przejrzyste w związku z zatrzymaniem na nich ruchu. Według raportu z włoskiej publikacji TGCOM24 zazwyczaj mętna woda weneckich kanałów stała się przejrzysta w czasie zamknięcia miasta.

Zdjęcia obecnego stanu kanałów zostały opublikowane w facebookowej grupie “Clean Venice”.

Jeden z podpisów pod zdjęciami brzmi: “Niezwykłe zdjęcia Rio dei Ferali, za Placem Świętego Marka, zazwyczaj mętnej. Natura odzyskuje swoje przestrzenie. Mniej ruchu, mniej zanieczyszczeń.”

Jeden z członków grupy wyjaśnił pozostałym, że łodzie nie wzbijają osadu z dna kanałów, jak ma to miejsce podczas normalnego sezonu.

“Jeśli chodzi o przejrzystość, brak ruchu poruszającego osad na dnie jest z pewnością powodem tego cudu z tropikalnego morza. Zmniejszona ilość zanieczyszczeń oraz wymiana wody przez przypływy mają korzystny wpływ na jakość wód.”, wyjaśnił jeden z członków grupy.

Tłumaczenie: Dorota Sokołowska

Źródło: truththeory.com

 

Dodaj komentarz